W dniu 19.04.2005r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego wniosek Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prze... - Interpretacja - 1425/032/415/23/05/MJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2005, sygn. 1425/032/415/23/05/MJ, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.04.2005r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego wniosek Pani w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Do złożonego wniosku w dniu 12.05.2005r. wniosła Pani opłatę skarbową.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 16.03.1994r. odziedziczyła Pani po matce akcje X o wartości 5.800,00zł. Jak pisze Pani we wniosku należny podatek od spadków i darowizn uregulowała Pani w 1998r. W 2004r. dokonała Pani sprzedaży przedmiotowych akcji za pośrednictwem biura maklerskiego. Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych wyniósł 10.200,00zł. W złożonym wniosku przedstawia Pani stanowisko, z którego wynika, że cały przychód uzyskany przez Panią z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych w drodze spadku jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym i nie jest Pani zobowiązana do uwzględnienia tego przychodu w zeznaniu rocznym. Art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza bowiem, Pani zdaniem, te dochody z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Natomiast z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem między innymi spadku. Zaś ustawa o podatku dochodowym zgodnie z art. 1 tej ustawy reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.Wśród źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych określonych w art. 10 ust. 1 tej ustawy wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z opłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.W myśl art. 30b ust 2 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania tych przychodów. Od dochodów uzyskanych z tego tytułu podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 w/w ustawy. Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 105 w/w ustawy wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 w/w ustawy po zakończeniu roku podatkowego ciąży w tych przypadkach obowiązek złożenia w terminie do 30 kwietnia odrębnego zeznania podatkowego, według ustalonego wzoru, o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i zapłaty w tym terminie należnego podatku.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dokonała Pani zapłaty podatku od spadku z tytułu odziedziczonych po matce akcji Okocim.

Zatem w świetle wyżej przytoczonych przepisów wolny od podatku dochodowego będzie jedynie dochód uzyskany przez Panią w 2004r. ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez Panią podatku od spadków i darowizn. Natomiast pozostała część uzyskanego w 2004r. dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ustalona zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach wyżej opisanych. Zatem zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 w/w ustawy po zakończeniu roku podatkowego ciążył na Pani obowiązek złożenia w terminie do 30 kwietnia 2005r. odrębnego zeznania podatkowego PIT-38 o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu z kapitałów pieniężnych i zapłaty w tym terminie należnego podatku.Stanowisko wyrażone przez Panią we wniosku jest więc nieprawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu