Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 p... - Interpretacja - II US. PB-I/415/47a/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. II US. PB-I/415/47a/05, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 8.09.2005 r. (data wpływu: 9.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na opracowanie wniosku o unijną dotację na podstawie wystawionej faktury VAT, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe

W dniu 9.09.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 8.09.2005 r. pana Jerzego W. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w Firmie Handlowo-Usługowej ?A.?. Podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych. Zamierza starać się o dotację ze środków Unii Europejskiej na zakup środków trwałych. Poniesie koszt na opracowanie wniosku o unijną dotację (od firmy zajmującej się przygotowaniem wniosku otrzyma fakturę VAT). Podatnik pyta, czy kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione na opracowanie wniosku o unijną dotację na podstawie wystawionej faktury VAT.

Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji poniesione wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ wszelkie działania podjęte w celu zakupu środka trwałego, w tym otrzymanie dotacji ze środków Unii Europejskiej, pośrednio wpłyną na szybszy zakup tych środków trwałych, a co za tym idzie zwiększą przychody firmy. Istnieje więc związek przyczynowo-skutkowy między kosztami a przychodem.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Wydatek poniesiony na sporządzenie wniosku o dotację z ekonomicznego punktu widzenia jest wydatkiem związanym z pozyskaniem źródła finansowania, w tym przypadku zakupu środków trwałych. Zapłata za sporządzenie wniosku jest bezpośrednio związana z osiągnięciem przychodu w postaci dotacji, zatem może być kosztem uzyskania tego przychodu. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jeżeli jednak dotacja korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, wydatki poniesione w celu uzyskania tych przychodów nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodów. Wynika to z postanowień przepisu art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego.

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i starająca się o dotację ze środków Unii Europejskiej na zakup środków trwałych realizuje pan bezpośrednio cel tego programu, a zatem otrzymuje pan dochody zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl postanowień tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy. Zgodnie z jego treścią wyżej cytowanych przepisów, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania tych przychodów. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko pana przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Odnośnie zapytania, czy fakt otrzymania lub nie otrzymania dotacji przesądza o zaliczeniu w ciężar kosztów wydatków poniesionych w celu jej uzyskania, interpretacja zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie