- Interpretacja - DF-415/8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.03.2005, sygn. DF-415/8/05, Urząd Skarbowy w Pile

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że jest kawalerem i pobiera na dziecko zasiłek rodzinny.W roku podatkowym 2004 od stycznia do kwietnia wychowywała dziecko małoletnie, nie osiągała dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym i przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku strona przedstawiła problem następujący: czy jako osoba wychowująca przez cztery miesiące w 2004r. samotnie dziecko i cały czas pobierająca na nie zasiłek rodzinny może rozliczyć się na zasadach osoby samotnie wychowującej dziecko. Jeżeli tak to za cały rok, czy musi rozliczenie roczne rozliczyć na dwie części, czyli na okres czterech pierwszych miesięcy i pozostałą część roku.

Zdaniem podatnika spełnia on warunki do preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci. Prawo do dokonania preferencyjnego rozliczenia rocznych dochodów osiągnietych w roku podatkowym przysługuje osobie samotnie wychowującej dzieci na podstawie art.6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczenia podatku dochodowego, tzn.ustalenia w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów rodzica i małotetnich dzieci / z wyjątkiem dochodów z ich pracy i stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku/, przysługuje pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek określonych w przepisach art. 6 ust. 4, 5, 8 i 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. opodatku dochodowym od osób fizycznych / D. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.

W myśl art. 6 ust. 5 w/cyt. ustawy - za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku, do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Przepis art.6 ust. 4 stanowi, iż prawo do rozliczenia swoich dochodów łącznie z dzieckiem przysługuje rodzicowi wychowującemu dziecko w roku podatkowym, a zatem ustawodawca nie uzależnił w/w sposobu rozliczenia od faktu wychowania dziecka przez cały rok podatkowy.Ustawa o podatku dochodowym nie przewiduje możliwości wyboru przez jednego z rodziców preferencyjnego sposobu opodatkowania, bowiem przywilej przysługuje wyłącznie rodzicowi który samotnie wychowuje dziecko.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 20.01.20005 r.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pile