Na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarb... - Interpretacja - PO/II/415-9/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. PO/II/415-9/04, Urząd Skarbowy w Namysłowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 03.09.2004r., uzupełnionym w dniu 24.09.2004r., dotyczącym odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy opłata za kurs, na który skierowano:

- pracownika będącego jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej,

- członka Rady Nadzorczej jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?

2. Czy u ww osób powstanie przychód do opodatkowania z tytułu nienaliczenia odsetek przez Spółkę z tytułu opóźnionego zwrotu części dokonanej opłaty?

1. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

W myśl powyższego przepisu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają świadczenia przyznane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

Zgodnie z § 2 pkt 1 ww rozporządzenia przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych.

Podstawowymi formami kształcenia, dokształcania i doskonalenia w formach pozaszkolnych, w myśl § 8, ust.1 ww rozporządzenia, są:

- studia podyplomowe,

- kursy,

- seminaria.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, zgodnie z § 9, ust. 1, pkt 1 ww rozporządzenia, przysługuje, o ile umowa zawarta między nim a zakładem pracy nie stanowi inaczej, m.in. zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Natomiast stosownie do § 12 pkt 1 ww rozporządzenia podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz wykształcenia ogólnego w formach pozaszkolnych może być prowadzone przez:

1) centra kształcenie ustawicznego,

2) szkoły,

3) ośrodki szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr,

4) placówki naukowe i naukowo - badawcze,

5) zakłady pracy,

6) stowarzyszenia, fundacje, spółki oraz inne osoby prawne i osoby fizyczne.

Wobec powyższego wartość świadczeń przyznanych pracownikowi (będącemu jednocześnie członkiem Rady Nadzorczej) skierowanemu przez zakład pracy na kurs zorganizowany przez ww placówki korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Natomiast wobec tego, że ww przepis art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje w swej treści możliwości zwolnienia od podatku świadczeń przyznanych członkom Rady Nadzorczej na podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych - wartość świadczeń z tego tytułu stanowi dla nich przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ww ustawy.

Stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - płatnicy dokonujący wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ww ustawy, od których nie są obowiązani pobierać zaliczek na podatek, są obowiązani sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodu (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.Natomiast podatnik winien ująć przychód wynikający z tej informacji w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

2. Z przedstawionego w piśmie z dnia 24.09.2004r. stanu faktycznego wynika, że opłatę za kurs Spółka uiściła w całości z własnych środków w miesiącu kwietniu 2004r., natomiast uczestnikom kursu wyznaczyła termin do zwrotu części zapłaconej opłaty na dzień 14 maja 2004r. Wobec tego, że uczestnicy kursu nie zwrócili tych kwot w wyznaczonym terminie to zostały im one potrącone z wynagrodzenia za miesiąc sierpień 2004r.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednak wobec tego, że Spółka nie naliczyła uczestnikom kursu odsetek z tego tytułu, jak również nie żądała od nich zapłaty tych odsetek, to nie stanowią one przychodu osób uczestniczących w kursie.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie podziela stanowisko Zakładu Energetyki Cieplnej Spółka z o. o. w Namysłowie w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 03.09.2004r.

Urząd Skarbowy w Namysłowie