Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej o... - Interpretacja - PD-415/40/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. PD-415/40/04, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 19 cyt. wyżej ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w :
a) hotelach pracowniczych,
b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Powyższe zwolnienie ma zastosowanie, w myśl art. 21 ust. 14 cytowanej ustawy, do pracowników których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnicy nie korzystają z kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 tzn. którzy nie odliczają podwyższonych kosztów w związku z tym, że miejsce zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Nie podlega natomiast zwolnieniu od podatku dochodowego wartość świadczenia pracodawcy, polegającego na wynajęciu lub udostępnieniu pracownikowi lokalu mieszkalnego

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że pracodawca udostępnia pracownikowi lokal mieszkalny, który wynajmuje za 80 złotych. Ww. pomieszczenia nie spełniają zatem warunków określonych w powołanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę nieodpłatne udostępnienie lokalu mieszkalnego stanowi dochód pracownika w wysokości 80 złotych, o którym mowa w art.12 ust.1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik (zakład pracy) zobowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Łomży