W odpowiedzi na pismo znak: FK 3112/62/2003 z dnia 06.03.2003 r. (data wpływu - 12.03.2003 r.) Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia: - Interpretacja - OG-005/35/2003/PDII/415-19/1/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.06.2003, sygn. OG-005/35/2003/PDII/415-19/1/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo znak: FK 3112/62/2003 z dnia 06.03.2003 r. (data wpływu - 12.03.2003 r.) Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł., rzeczowymi świadczeniami są w szczególności: bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne.

Nie jest to katalog zamknięty, wobec czego świadczeniem rzeczowym może być również impreza zakładowa w postaci opłaconej wycieczki krajowej, kuligu, spartakiady czy zawodów sportowych dla pracowników.

Jednocześnie tut. Urząd Skarbowy informuje, iż w przypadku dofinansowania np. wycieczki dla pracowników, kuligu czy zawodów sportowych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych według imiennej listy uczestników, dofinansowanie to stanowi świadczenie pracodawcy imiennie adresowane do konkretnego pracownika, bowiem wiadomo, kto był jego uczestnikiem. Dofinansowanie takie jest przychodem pracownika zgodnie z powołanym wyżej art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, od którego płatnik obowiązany jest obliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stosownie do przepisów art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku wątpliwości, czy świadczenie otrzymane przez pracownika sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest świadczeniem rzeczowym, czy pieniężnym można skorzystać z pomocy radcy prawnego Jednostki.

Ponadto tut. Urząd Skarbowy informuje, iż w myśl art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach