Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowe... - Interpretacja - ZN-II-2/415-40/04/KL

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. ZN-II-2/415-40/04/KL, Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, żePracownikowi została udzielona aktem notarialnym Nr A3236/2003 pożyczka na zakup nieruchomości (mieszkania) w celu opróżnienia zajmowanego mieszkania służbowego. Do udzielonej pożyczki zastosowano stopę procentową w wysokości nie mniej niż 4 % w stosunku rocznym. Spółka jako płatnik doliczyła do przychodów pracownika przychód z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych. Do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym Spółka przyjęła różnicę pomiędzy stopą procentową kredytu konsumenckiego banku, z którego usług korzysta Spółka a stopą procentową wynikającą z aktu notarialnego pożyczki. Spółka nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują tym, że:

Ponieważ Spółka nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek dla ustalenia przychodu pracownika z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych powinno przyjąć się różnice pomiędzy stopą procentową kredytu konsumpcyjnego banku, z którego usług korzysta Spółka a stopą procentową wynikającą z aktu notarialnego pożyczki.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Stosownie do art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość zastała z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z kolei w myśl art. 12 ust. 3 ustawy wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2 - 2b.

Ponieważ świadczenie było częściowo odpłatne - przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy ustalić jako różnicę pomiędzy kwotą odsetek pobieranych przez bank, z którego usług korzysta Spółka, a kwotą odsetek zapłaconych przez pracownika.

Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie