Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugi... - Interpretacja - II/423-08-04-MW

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. II/423-08-04-MW, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w indywidualnej sprawie w piśmie Spółki z dnia 23 września 2004r. (wpływ do organu podatkowego 24 września 2004r.)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza umorzyć udziały jednego ze wspólników (osoby fizycznej) za wynagrodzeniem. Jako wynagrodzenie za umorzenie udziałów Spółka proponuje przeniesienie między innymi własności części składników majątku Spółki na wspólnika występującego ze Spółki, które będą przez niego użytkowane w działalności gospodarczej na własny rachunek.

Umorzenie udziału w spółce z o.o. jest sposobem zakończenia jego bytu prawnego i skutkuje definitywnym unicestwieniem praw i obowiązków majątkowych przysługujących wspólnikowi z tytułu uczestniczenia w spółce. Kodeks spółek handlowych w art. 199 § 1 przewiduje dobrowolne umorzenie udziałów następujące na mocy decyzji zgromadzenia wspólników za zgodą wspólnika, w drodze nabycia udziałów od tego wspólnika w celu ich umorzenia. Zgodnie z art. 199 § 2 K.s.h., uchwała o umorzeniu udziałów powinna określać wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział, przy czym wynagrodzenie to nie może być niższe od wartości księgowej (bilansowej) udziału. W przedstawionym stanie faktycznym wynagrodzeniem wspólnika za umorzenie jego udziałów w Spółce ma być przeniesienie własności części majątku Spółki w postaci:

  1. hali o pow. 432 m 2 z prawem wieczystego użytkowania gruntu o pow. 1 399 m 2,
  2. środków trwałych, stanowiących wyposażenie w/w hali,
  3. samochodu Renault Scenic, zakupionego i użytkowanego w działalności gospodarczej od stycznia 2000r,
  4. zapasów o wartości 40 - 50 tys. zł,
  5. gotówki pochodzącej z niewypłaconej dywidendy.

Wspólnik spółki otrzyma więc tytułem umorzenia jego udziałów przychód w naturze oraz w gotówce. Przychody osób fizycznych podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z art. 11 ust. 2 ww. ustawy wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (...). W myśl art. 24 ust. 5 pkt. 2 ww ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Jednocześnie art. 21 ust. 1 pkt. 50 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody otrzymane w związku z umorzeniem udziałów lub akcji w spółce mającej osobowość prawną, w tym także z odpłatnym zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu ich umorzenia - w części stanowiącej koszt nabycia (...). Stosownie do postanowień art. 30a ust. 1 pkt. 4 cytowanej ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ponadto, zgodnie z treścią art. 30a ust. 7 cytowanej ustawy, tak opodatkowanych dochodów nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy (według skali podatkowej).

W opisanej sytuacji Spółka jako płatnik na podstawie art. 41 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych zobowiązana jest pobrać 19 % zryczałtowany podatek od uzyskanego przez udziałowca dochodu, przy czym przedmiotem opodatkowania będzie różnica między kosztem nabycia objętych udziałów a wynagrodzeniem otrzymanym z tytułu umorzenia udziałów.

Do wyceny składników majątku przekazywanych wspólnikowi należy zastosować ceny rynkowe określone przez niezależnego rzeczoznawcę.

Obowiązek podatkowy powstaje w dacie sporządzenia aktu notarialnego stwierdzającego przeniesienie własności składników majątku na udziałowca i określającego warunki spłaty wynagrodzenia za umorzenie udziałów.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego okoliczność, iż były wspólnik Spółki otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów w postaci składników majątkowych, które będą następnie wykorzystywane przez niego w działalności gospodarczej, nie ma wpływu na rodzaj źródła przychodów, a tym bardziej podstawę prawną opodatkowania. Źródłem przychodów dla wspólnika spółki z o.o. jest posiadany przez niego udział w spółce, wymieniony w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód z kapitałów pieniężnych. W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym, również wypłata gotówki w ratach (pochodzącej z niewypłaconej dywidendy), nie może stanowić o odrębnym momencie opodatkowania tego przychodu. Transakcja umorzenia udziałów wspólnika winna być potraktowana całościowo, jako jedno zdarzenie gospodarcze. Obowiązek podatkowy z tytułu wypłaconej dywidendy, co do zasady powstaje w momencie jej wypłaty, jednakże w okolicznościach opisanych we wniosku, obowiązek podatkowy od dywidendy wypłaconej w ratach powstanie w dacie sporządzenia aktu notarialnego.

Ponadto informuje się, że iż organ podatkowy nie wskazuje podatnikowi rzeczoznawców majątkowych.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty