P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PB1/415-31/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PB1/415-31/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 17 kwietnia 2005 roku (wpływ 25 kwietnia 2005 roku ), uzupełnionego w dniu 21 czerwca 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami powstającymi na tle czy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej- nauczanie języka angielskiego zakup książek przeznaczonych na nagrody dla najlepszych uczniów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie nauczanie języka angielskiego.

W związku z tym zakupuje Pani książki, które są bezpośrednio używane przez Panią do nauki języka angielskiego i zalicza je do kosztów uzyskania przychodów, Oprócz w/w książek zakupuje Pani również książki napisane w języku angielskim, które przeznacza Pani na nagrody dla najlepszych uczniów.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści:

czy książki , przeznaczone na nagrody dla najlepszych uczniów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Pani zakup książek przeznaczonych na nagrody dla najlepszych uczniów stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie zawierają ścisłego katalogu wydatków, które są traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony rzeczywiście przez podatnika,
  • poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością,
  • wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi więc istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kolejnym warunkiem jest właściwe udokumentowanie tego wydatku. Przesłanki te muszą być przy tym spełnione łącznie.

Natomiast zgodnie z punktem 14 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475, z późn. zm.) kolumna 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10 - 13), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego w ocenie organu podatkowego należy uznać, iż w Pani przypadku zakup książek , przeznaczonych na nagrody dla najlepszych uczniów spełnia w/w przesłanki i stanowi koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz.176 z późn. zm.) i powinien być księgowany w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Oceny stanowiska dokonano zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 17 kwietnia 2005 roku (wpływ 25 kwietnia 2005 roku) i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu