Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym zapytani... - Interpretacja - Pdf-415/45/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.11.2004, sygn. Pdf-415/45/04, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym zapytaniem w sprawie opodatkowania emerytury zagranicznej, otrzymywanej z Austrii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, co następuje:

Podstawową zasadą ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Od tej zasady istnieją wyjątki określone w art. 21, 52 i 52a ustawy. Wyjątki te nie dotyczą emerytur otrzymywanych z tytułu poprzednio wykonywanej pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą.

O tym, czy emerytura przekazana z zagranicy osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, decydują postanowienia umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Zasady opodatkowania dochodów otrzymywanych (osiąganych) w Austrii reguluje umowa zawarta w Wiedniu w dniu 2.10.1974 r. pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od odchodów i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 24, poz. 129). Zgodnie z postanowieniami art. 18 ust. 1 tej umowy emerytury i renty, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), płatnik, tj. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązany jest na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wypłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru podatku od emerytur i rent z zagranicy. Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, banki dokonujące wypłaty emerytur i rent z zagranicy są - jako płatnicy - obowiązane do poboru miesięcznych zaliczek na podatek. Jednocześnie, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bank wypłacający emerytury i renty z zagranicy jest obowiązany stosować postanowienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, z którego pochodzą emerytury i renty. Jeżeli zatem z takiej umowy wynika, iż dana emerytura (renta) nie powinna być opodatkowana w Polsce, bank zaliczek na podatek nie pobierze.

Z przedstawionych przez pana dokumentów wynika, że pobiera pan emeryturę krajową i częściową zagraniczną. Emeryturę zagraniczną otrzymuje pan od 1.01.2004 r. i jest to częściowa emerytura pracownicza i płacona przez P. W Polsce emeryturę wypłaca panu bank na podstawie czeków zagranicznych. Zatem zgodnie z cytowanymi przepisami bank jako płatnik oblicza kwotę zaliczki na podatek dochodowy, następnie obliczoną zaliczkę pomniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne - zgodnie z art. 35 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - i tak pobraną zaliczkę przekazuje w określonym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Mając na uwadze przedstawiony przez pana stan faktyczny i aktualnie obowiązujący stan prawny należy uznać, że bank postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę od wypłaconego panu świadczenia emerytalnego, gdyż podlega ono opodatkowaniu w Polsce, tj. kraju pana zamieszkania.

Urząd Skarbowy w Krośnie