Stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137,poz.926 z późn.zm.)Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Biał... - Interpretacja - PB III-1/415/S-92/EC/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. PB III-1/415/S-92/EC/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137,poz.926 z późn.zm.)Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uprzejmie informuje:

Zgodnie z art.6 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r.Nr.14,poz.176 z późn.zm.),małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu ,między którymi istnieje wspólność majątkowa ,pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy ,mogą być ,z zastrzeżeniem art.6, ust.8 cyt.wyżej ustawy ,na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art.26 ustawy.

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 4 maja 2004r.,sygn.akt K8/03(Dz.U.Nr.109, poz.1163)orzekł niezgodność w/w przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z zasadą ochrony małżeństwa i rodziny (art.18 i art.71 ust.1 Konstytucji R.P.) i zasadą sprawiedliwości społecznej (art.2 Konstytucji) w zakresie wykluczenia możliwości wspólnego opodatkowania małżonków, jeśli jeden z nich zmarł w trakcie roku podatkowego. Tak samo TK ocenił wyłączenie prawa do preferencyjnego opodatkowania dochodów małżonków w razie śmierci jednego z małżonków po upływie roku podatkowego, lecz przed złożeniem zeznania rocznego.

W uzasadnieniu wyroku Trybunał wskazał, iż uchwalenie nowych przepisów w tym zakresie powinno nastąpić do dnia 30 listopada 2004 roku.Stwierdził także, iż ustawodawca,któremu przysługuje szeroka swoboda w kształtowaniu systemu podatkowego, musi rozstrzygnąć, czy przepisy wydane w konsekwencji powyższego wyroku przyznawać będą owdowiałym podatnikom prawo kumulacji dochodów małżonka oraz własnych, osiągniętych przez cały rok podatkowy, bądź prawo kumulacji dochodów zmarłego małżonka oraz własnych-lecz jedynie tych, które osiągnięte zostały w czasie trwania związku małżeńskiego(co jest jednym z elementów konstrukcji łącznego opodatkowania), tj.przed śmiercią małżonka, innymi słowy stosować iloraz małżeński proporcjonalnie do czsu istnienia małżeństwa w ciągu roku podatkowego.

Do chwili obecnej nie zostały wydane przez Sejm stosowne przepisy w tej sprawie, dlatego też nie jest wiadomym w/g jakich zasad owdowiały podatnik powinien się rozliczyć.
Oczywiście, może Pani rozliczyć się w/g jednej z metod wskazanych w uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jednak tut.organ podatkowy nie będzie mógł zająć stanowiska co do złożonej korekty ze względu na brak przepisów wykonywanych w tej sprawie .
Wobec powyższego zasadnym byłoby wstrzymanie się ze złożeniem korekty do czasu uchwalenia przez Sejm stosownych przepisów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku