Z wniosku wynika, że jako członek Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej podatnik reguluje opłaty miesięczne z tytułu czynszu na podstawie otrzymanych s... - Interpretacja - OG/005/129/PDII/39/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. OG/005/129/PDII/39/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z wniosku wynika, że jako członek Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej podatnik reguluje opłaty miesięczne z tytułu czynszu na podstawie otrzymanych stawek czynszowych.Składniki opłat obejmują 11 pozycji w tym: poz. 2 - remonty; poz. 5 - spłata kotłowni; poz. 11 - fundusz remontowy na wymianę okien. Pozycja 2 - "remonty" zgodnie z obowiązującymi wymogami jest wyodrębnionym funduszem remontowym spółdzielni mieszkaniowej.

Czy wszystkie wymienione wyżej pozycje (2,5,11) podlegają uldze podatkowej za dany rok, jeżeli czynsz jest opłacony w terminie i pełnej wysokości i na podstawie jakiego dokumentu.

Pozycje (2-remonty, 5-spłata kotłowni, 11-fundusz remontowy na wymianę okien), które wchodzą w skład opłat czynszowych są związane z remontem modernizacją winny być objęte przedmiotową ulgą podatkową.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia, że zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) podatek dochodowy od osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ustępach 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej na podstawie odrębnych przepisów.

    Wydatki o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. poniesione w latach 2003-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w 2003 r.

    Powyższy przepis określa warunki konieczne do spełnienia, w celu skorzystania z odliczeń wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej. Pierwszy związany jest z koniecznością wyodrębnienia przez spółdzielnię mieszkaniową funduszu remontowego.

    Jeżeli spółdzielnia nie dokona wyodrębnienia takiego funduszu, jej członkowie nie mogą dokonać odliczenia poniesionych na ten cel wydatków.

    Po drugie odliczeniu podlega jedynie wpłata na fundusz remontowy, a nie wszystkie wpłaty na rzecz spółdzielni.

    Ustawodawca dając możliwość odliczenia od podatku wpłat na fundusz remontowy nie określił jednak zakresu tych wpłat. Z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) wynika natomiast, że członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Należy zatem uznać, że wpłaty na fundusz remontowy stanowią wyodrębniona z ww. kosztów pozycję wliczaną najczęściej do czynszu. Pomimo, że wpłaty na fundusz remontowy wliczane są do czynszu i uiszczane łącznie z innymi opłatami za lokal mieszkalny, np. wodę, c.o. odliczeniu podlega wyłącznie wydatek w części dotyczącej tego funduszu.

    Ponadto odliczeniu podlegają wpłaty poniesione w roku podatkowym.

    Stosownie do postanowień art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wysokość wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty.

      Z dowodu wpłaty winno jednoznacznie wynikać:
    1. kwota dokonanej wpłaty
    2. imię i nazwisko wpłacającego
    3. data poniesienia wydatku
    4. oraz, że wpłata została dokonana tytułem funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej

    W świetle powyższego za dowód wpłaty należy uznać zarówno przelew bankowy, przelew pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie spółdzielni mieszkaniowej (książeczkę czynszową z wyodrębnioną pozycją funduszu remontowego).

    W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że jedynie w przypadku gdy spółdzielnia mieszkaniowa dokonane przez podatnika wpłaty tytułem spłaty kotłowni i funduszu remontowanego na wymianę okien zaliczy na wyodrębniony fundusz remontowy to wówczas podatnik będzie miał prawo z tytułu wydatków tych skorzystać z ulgi remontowej.W przedstawionym stanie faktycznym wydatki te stanowią obecnie odrębny od wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej składnik czynszu.Jednocześnie tut. organ informuje, że stosownie do art. 27a ust. 14 i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy (w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r.) jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku m.in. z tytułu wydatków poniesionych na remont lub modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, a następnie po roku w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków - do podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza odpowiednio kwoty uprzednio odliczone. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

    W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 27.07.2005 r. jest nieprawidłowe.

    Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach