Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka rozwiązała z jednym ze swoich pracowników umowę o pracę w zakresie stawki zaszeregow... - Interpretacja - 1472/RPŁ/415-45/05/PK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2005, sygn. 1472/RPŁ/415-45/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka rozwiązała z jednym ze swoich pracowników umowę o pracę w zakresie stawki zaszeregowania osobistego. Pracownik złożył pozew do sądu o uznanie wypowiedzenia warunków umowy o pracę za bezskuteczne. W maju 2005r. została zawarta ugoda sądowa, w której Spółka zobowiązała się do wypłaty na rzecz pracownika określonej kwoty. Zgodnie z zawartą ugodą Spółka wypłaciła tę kwotę. Spółka stoi na stanowisku, iż , pomniejszając przedmiotową wypłatę o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych postąpiła słusznie, gdyż kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody nie korzysta ze zwolnienia wyrażonego w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.).

Składając przedmiotowy wniosek Spółka prosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W związku z tym opodatkowaniu podlegają także kwota wypłacona w wyniku przedmiotowej ugody sądowej, ponieważ fakt wypłaty wynika ze stosunku pracy.

Reasumując Spółka, pomniejszając kwotę wynikającą z ugody o zaliczkę na podatek dochodowy postąpiła słusznie.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym na dzień wydania postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie