Na podstawie § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizyczny... - Interpretacja - PD.II.415/24/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.05.2004, sygn. PD.II.415/24/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 10, poz. 81) Minister Finansów zarządził, za okres od 1 stycznia 2003 roku do 31 grudnia 2003 roku, zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowań wypłacanych na podstawie umowy lub ugody zawartej między stronami w postaci renty, otrzymywanej na podstawie przepisów prawa cywilnego, w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.
Stosownie natomiast do treści art. 21 ust. 1 pkt 3c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym na 2004 rok, wolne od podatku dochodowego są odszkodowania w postaci renty, otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że z dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wyłączono w 2003 i 2004 roku odszkodowania w postaci renty, otrzymanej na podstawie ugody, jeżeli:
- otrzymywane są na podstawie przepisów prawa cywilnego,
- poszkodowany w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.
Otrzymana przez podatnika renta odszkodowawcza jest następstwem wypadku, który sprawił, iż zwiększyły się jego potrzeby i zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, a jej wypłata dokonywana jest przez Biuro Rent Zagranicznych w związku z ugodą zawartą w te sprawie. Ma ona również podstawę prawną w treści art. 444 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Tak więc dochód uzyskany przez podatnika z tytułu przedmiotowej renty odszkodowawczej nie podlega opodatkowaniu, ani w 2003 roku (zaniechanie poboru podatku przez Ministra Finansów), ani w 2004 roku, gdyż został objęty zwolnieniem przedmiotowym, na mocy powołanego art. 21 ust. 1 pkt 3c) ww. ustawy.

Urząd Skarbowy w Głogowie