Z przedstawionego w nadesłanym zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż podatniczka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz opinię lekarza... - Interpretacja - BD-F/415-79/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.03.2005, sygn. BD-F/415-79/05, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w nadesłanym zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż podatniczka posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz opinię lekarza specjalisty, który z uwagi na rozpoznanie zaburzeń ze strony układu pokarmowego o podłożu alergicznym, stwierdził konieczność stosowania diety bezglutenowej w celu ratowania zdrowia.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne oraz warunki ich odliczania od dochodu określa art. 26 ust.1 pkt 6 i ust.7a-7g ustawy z dnia 26 lipca 1996r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. )

Na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 12 cyt. ustawy, za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki na zakup leków - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki ( stale lub czasowo ).

Podzielić należy stanowisko urzędu skarbowego, że ustawodawca przewidując w powołanym przepisie możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zakup leków, nie zawarł w żadnym z przepisów ustawy definicji "leku". W takiej sytuacji istnieje oczywista konieczność przeniesienia na grunt prawa podatkowego definicji wynikających z innych gałęzi prawa, w tym przepisów ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz.1381 z późn. zm.).

Podkreślić należy, że w art. 2 ww. ustawy ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcia "leku" i "produktu leczniczego przeznaczonego do specjalnych celów żywieniowych".

Wobec powyższego uznać należy, że skoro ustawodawca odrębnie zdefiniował powyższe pojęcia to nie można ich wzajemnie utożsamiać.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że wydatki na zakup produktów leczniczych (produkty bezglutenowe) mogą podlegać odliczeniu od podstawy obliczenia podatku w ramach art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile mieszczą się w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowanym w Dz. Urz. MZ z 2004r. Nr 3, poz. 25.

Izba Skarbowa w Poznaniu