- Interpretacja - ZD/406-22/PIT/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.06.2005, sygn. ZD/406-22/PIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zatrudnia na umowę o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, radcę prawnego. W umowie tej określono składniki wynagrodzenia w oparciu o Kodeks pracy i zakładowy regulamin wynagradzania, jako wynagrodzenie zasadnicze oraz premię uznaniową. Od wszystkich składników wynagrodzenia Spółka nalicza i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych według obowiązującej skali oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po zakończeniu roku podatkowego pracownik otrzymał PIT-11. Oprócz wynagrodzenia za pracę, Jednostka wypłaciła radcy prawnemu określoną kwotę, tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w sprawach przeciwko dłużnikom Spółki. Kwota ta została przyznana prawomocnym wyrokiem sądu i po wpływie na konto Jednostki przekazana radcy prawnemu.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy kwotę zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, wypłaconą radcy prawnemu zatrudnionemu na umowę o pracę, przyznaną prawomocnym orzeczeniem sądowym i przekazaną na konto Jednostki, należy wykazać w PIT-8C?

Zdaniem Spółki, kwota zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, przyznana prawomocnym orzeczeniem sądowym, nie jest wynagrodzeniem wynikającym ze stosunku pracy i stanowi dla radcy prawnego przychód z innych źródeł.

Jednostka przekazała w całości kwotę należną radcy, bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wystawiając jednocześnie informację o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - PIT-8C.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego:

    - art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który stanowi, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności : wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych,
    - art. 11 ust.1 powołanej powyżej ustawy, zgodnie z którym, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń,
    - art. 31 powołanej ustawy podatkowej, który wskazuje, iż osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
    - art. 38 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, który stanowi, iż płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby, bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając jednocześnie deklarację według ustalonego wzoru; jeżeli między kwotą potrąconego podatku, a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji,
    - art. 39 ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust.5 (...)

Ponadto, należy mieć na uwadze regulacje art. 22 (4) ust. 2 ustawy o radcach prawnych (Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.), który stanowi, iż radca prawny jest uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz strony przez niego zastępowanej lub jej przyznanych w ugodzie, postępowaniu polubownym, arbitrażu zagranicznym lub w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli koszty te zostały ściągnięte od strony przeciwnej. W państwowych jednostkach sfery budżetowej wysokość i termin wypłaty wynagrodzenia określa umowa cywilnoprawna.

Uwzględniając powyższe przepisy, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uprzejmie informuje, że zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych, są wszelkie świadczenia, które otrzymuje pracownik w związku z pozostawaniem w stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Bez znaczenia jest fakt, czy pracodawca pokrywa wypłatę określonego świadczenia z własnych środków, ze środków zakładowych funduszy czy też z innych źródeł.

Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia powodujące przysporzenie majątkowe u podatnika, a mające źródło w łączącym podatnika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Zatem, wypłacane radcy prawnemu wynagrodzenie ze stosunku pracy, wynikające z umowy jak i faktycznie otrzymane wynagrodzenie kosztów zastępstwa procesowego (ustalone na poziomie 65% lub wyższym), wynikające z art. 22 (4) ust. 2 ustawy o radcach prawnych, stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sytuacji bowiem, gdy radca prawny zatrudniony na umowę o pracę, realizuje także czynności polegające na wykonywaniu zastępstwa procesowego i otrzymuje zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu należności, tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, należności te należy traktować jako przychód ze stosunku pracy, a w szczególności jako wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że do przychodów pracownika należy zaliczyć wszystkie otrzymywane przez niego świadczenia, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera katalog zwolnień przedmiotowych tj. przypadków, w których określone przychody lub dochody podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu