Stan faktyczny podany przez Podatnika. - Interpretacja - 1433/NL/LF/II/415-4111-61/05/BC

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. 1433/NL/LF/II/415-4111-61/05/BC, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny podany przez Podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. zaciągnął Pan kredyt na zakup akcji, od którego pobrano prowizję za udzielenie i odsetki. Akcje, na które zaciągnięty został kredyt- sprzedał Pan w 2004 r. Biuro maklerskie pobrało prowizję za kupno oraz sprzedaż tych akcji a także opłatę za obsługę rachunku maklerskiego.

Stanowisko Podatnika.

Stoi Pan na stanowisku, iż wszystkie te wydatki, zgodnie z art. 30b pkt 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały poniesione w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży tych akcji, dlatego można je uznać za koszty uzyskania przychodu.

Ocena podanego stanu faktycznego w świetle obowiązującego stanu prawnego.

Z powołanego w Pana stanowisku art. 30b, wynika, iż dochodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, od którego podatek dochodowy wynosi 19 % jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie 23 ust. 1 pkt 38. Z regulacji art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) wynika, że wydatki na nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz innych papierów wartościowych. W myśl art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, o których mowa art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym, to m.in.: prowizje maklerskie, koszty obsługi prawnej, doradztwa inwestycyjnego, koszty zakupu analiz rynku, czynności notarialnych, odsetki od zaciąganych kredytów na zakup papierów wartościowych, koszty założenia i prowadzenia rachunku papierów wartościowych. O możliwości zakwalifikowania wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują więc łącznie dwie przesłanki:1. wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć określonego źródła przychodu ( w tym przypadku sprzedaży akcji ) i2. wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), które taki koszt stanowią. Należy z tego wnosić, iż skoro ustawodawca wyłączył z katalogu kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z samym kredytem, konsekwentnie, nie mogą stanowić takiego kosztu wydatki związane z obsługą tego kredytu. Z tego względu opłata za udzielenie kredytu bankowego nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji. Opłata za udzielenie kredytu ( prowizja ) stanowi w istocie usługę bankową związaną z udzieleniem kredytu, pozostającą bez związku z jego celem. Opłaty za obsługę rachunku maklerskiego oraz prowizje biura maklerskiego pobierane od transakcji kupna i sprzedaży akcji, jako poniesione w celu uzyskania przychodu, dotyczące bezpośrednio sprzedaży akcji i nie wyłączone mocą art. 23 ust. 1- podlegają zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów