Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektór... - Interpretacja - PD.II.415/11/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. PD.II.415/11/04, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) z dniem 1 stycznia 2002 r. zniesiono odliczenia od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych, z wyjątkiem odliczenia na remont i modernizację budynków i lokali mieszkalnych oraz wpłat na wyodrębniony fundusz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jednakże w drodze art. 4 ust. 2 ww. ustawy podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) - f) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.
Przez użyte w powyższym przepisie sformułowanie ,,kontynuacja danej inwestycji" należy rozumieć ponoszenie przez podatnika dalszych wydatków po dniu 31 grudnia 2001 r. np. na wkład mieszkaniowy lub budowlany wnoszony w ramach tej samej inwestycji realizowanej przez tą samą spółdzielnię mieszkaniową.

Wydatki ponoszone przez podatników na spłatę zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 maja 1992 r. kredytów na budownictwo mieszkaniowe, o których mowa w przepisach dotyczących wykupu odsetek od kredytów ze środków budżetu państwa oraz na spłatę odsetek od tych kredytów, Sąd Najwyższy uchwałą siedmiu sędziów z dnia 16.11.1995 r. (sygn. akt III AZP 34/95) uznał, za podlegające odliczeniu jako wkład budowlany (w przypadku własnościowego prawa do lokalu) lub mieszkaniowy (w przypadku lokatorskiego prawa do lokalu) wnoszony do spółdzielni mieszkaniowej.
Stosownie do treści art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłacanych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 1996 r., Nr 5, poz. 32 ze zm.) jeżeli do dnia 31 grudnia 2005 r. nastąpi spłata całości kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami oraz zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytu w części niepodlegającej umorzeniu, członkowi spółdzielni przysługuje roszczenie o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu z lokatorskiego na własnościowe z ograniczeniem przez spółdzielnię mieszkaniową żądania uzupełnienia wkładu budowlanego do przypadającej na dany lokal nominalnej kwoty umorzenia kredytu dokonanego przy ostatecznym rozliczeniu kosztów budowy. A zatem nominalna kwota umorzonego kredytu, dokonanego przy ostatecznym rozliczeniu kosztów budowy jest niczym innym jak wkładem budowlanym, który członek spółdzielni ma obowiązek uzupełnić, aby uzyskać prawo do przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu na własnościowe. Spłacony bowiem kredyt mieszkaniowy wraz z pozostałą częścią wkładu mieszkaniowego i uzupełnioną częścią wkładu budowlanego stanowią równowartość poniesionych przez spółdzielnię kosztów budowy danego lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz fakt, że prawo do odliczenia od podatku z tytułu wkładu mieszkaniowego podatnik nabył w latach 1997-2001 należy uznać, że wydatek poniesiony przez niego w kwocie 4.549,57 zł, stanowiący uzupełnienie wkładu budowlanego jest podstawą do odliczenia od podatku należnego za 2003 r., gdyż dotyczy kontynuacji inwestycji polegającej na uczestniczeniu przez podatnika w kosztach budowy tego samego lokalu mieszkalnego spółdzielni mieszkaniowej, najpierw w postaci wkładu mieszkaniowego, a następnie w postaci wkładu budowlanego.

Urząd Skarbowy w Głogowie