Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z Pana zapytaniem złożon... - Interpretacja - PDF-III-415/6/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2003, sygn. PDF-III-415/6/03, Urząd Skarbowy w Kluczborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z Pana zapytaniem złożonym w dniu 23 czerwca 2003 r. w sprawie udzielenia przez Urząd Skarbowy w Kluczborku pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących ulgi z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 2 lipca 2003 r. stanu faktycznego wynika, iż umowę o kredyt kontraktowy z Bankiem Śląskim S.A. prowadzącym Kasę Mieszkaniową zawarł Pan w dniu 25 czerwca 2001 r. Strony umowy ustaliły okres oszczędzania na 36 miesięcy tzn. do 24 czerwca 2004 r. a kwotę comiesięcznych wpłat na 100,00 zł. Zgodnie z umową wysokość wpłaty może zostać na Pana wniosek zwiększona, przy czym okres oszczędzania, w którym obowiązywać będzie nowa wysokość, musi wynosić co najmniej 36 miesięcy.W skierowanym do tut. urzędu piśmie z dnia 23-06-2003 r. uzupełnionym w dniu 02-07-2003 r. wnosi Pan o udzielenie informacji, czy po zmianie tj. zwiększeniu kwoty wpłacanej regularnie na konto Kasy Mieszkaniowej przez okres trwania umowy oraz dokonaniu wpłaty incydentalnej, może Pan nadal odliczać powyższe wpłaty od podatku.

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku, podatek dochodowy (...) można było zmniejszyć, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509) zlikwidowano powyższy zapis, dotyczący możliwości korzystania z przedmiotowej ulgi. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ww. ustawy, podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W odpowiedzi na ww. zapytania Urząd Skarbowy w Kluczborku wyjaśnia: - zawarty po dniu 31 grudnia 2001 roku aneks wprowadzający zmianę warunków systematycznego oszczędzania w zakresie wysokości i częstotliwości rat wnoszonych do kasy mieszkaniowej, w tym wpłat incydentalnych, nie pozbawia podatnika prawa do zmniejszenia podatku na podstawie wyżej powołanego przepisu, w sytuacji gdy prawo do odliczeń, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. podatnik nabył do końca 2001 r., a następnie w kolejnych latach kontynuuje gromadzenie oszczędności na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Przy czym odliczeniu podlegają wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2001 r.

Zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) środki gromadzone na imiennym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasach mieszkaniowych są wkładami oszczędnościowymi. Natomiast, jak stanowi art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Do umów o kredyt kontraktowy, w sprawach nieuregulowanych ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy prawa bankowego i Kodeksu cywilnego.W konsekwencji, jeżeli umowa o kredyt kontraktowy, dopuszcza możliwość wnoszenia przez podatnika wpłat incydentalnych, które wraz z innymi środkami (oszczędnościami) gromadzone są na tym samym rachunku oszczędnościowo- kredytowym, to nie można podatnikowi - który spełnia wszystkie z pozostałych warunki określonych przez ustawodawcę - odmówić prawa do zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wniesienia tych wpłat, stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r.

Urząd Skarbowy w Kluczborku