W dniu 3.03.2004 r. złożyła pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów p... - Interpretacja - US.PB-I-415/21/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004, sygn. US.PB-I-415/21/04, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 3.03.2004 r. złożyła pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie żądanie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedmiotowe żądanie dotyczy udzielenia odpowiedzi w następującej sprawie:

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której świadczę usługi w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, które wykonuję bez zatrudnienia pracowników na rzecz jednego szpitala. Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów i nie jestem podatnikiem podatku VAT. Kiedy należy zaewidencjonować przychód z tych usług: czy w miesiącu wystawienia rachunku i zapłaty, czy też w miesiącu w którym zostały wykonane usługi? Do którego roku podatkowego należy zaliczyć usługi wykonane w miesiącu grudniu 2003 r., a zafakturowane w styczniu roku następnego?

Stosując się do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia:

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stanowi, iż za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów udzielonych bonifikat i skont. Dalej art. 14 ust. 1c ustawy (w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r.) mówi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1d - 1f, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym nastąpiło:

  1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii, lub
  2. wykonanie usuługi, lub
  3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Wykonywane przez panią usługi dla celów podatkowych zostały sklasyfikowane jako usługi w zakresie ochrony zdrowia o symbolu PKWiU 85.12.12.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, że przychód z tytułu wykonywania usług w zakresie ochrony zdrowia powstaje w dniu wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi, o czym stanowi art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ rachunek za usługi wykonane w miesiącu grudniu 2003 r. wystawiła pani w miesiącu styczniu roku następnego, to w świetle wyżej wskazanego przepisu przychód dla celów podatku dochodowego powstaje ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi, czyli w miesiącu grudniu 2003 r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, że w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy art. 14 ust. 1c pkt 3 ustawy, w myśl których za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia, bowiem przepis ten odnosi się tylko do sytuacji niewymienionych w punkcie 1 i 2 tego przepisu.

Ponadto Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, że od dnia 1.01.2001 r. zmieniono zapis art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Od 1.01.2001 r. na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie istnieje kategoria przychodów uzyskiwanych z wykonywania wolnego zawodu. Według obowiązującego art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza, natomiast datę powstania przychodu określa art. 14 ust. 1c cytowanej ustawy.

W świetle obowiązujących przepisów wykonywane przez panią usługi, bez względu na to czy zatrudnia Pani pracowników, czy też nie traktowane są jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, że od 1.01.2004 r. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie: za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e - 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie