Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005/0634/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2003, sygn. BI/005/0634/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych w pełnym zakresie. W ramach prowadzonej działalności zamierza zawrzeć ze Wspólnotą Mieszkaniową umowę najmu zewnętrznej ściany budynku, na której miałby być umieszczany nośnik reklamowy. Ścianę tę Podatnik zamierza podnajmować innym podmiotom. Jednym z warunków zawarcia tej umowy jest docieplenie przez Podatnika przedmiotowej ściany. Umowa najmu ma być zawarta na czas określony, a po jej wygaśnięciu Podatnik zobowiązany będzie do zdemontowania planszy i przywrócenia uprzedniego stanu ściany.

Podatnik wskazuje również, że warunki techniczne wymagają, aby ściana, na której ma być zainstalowana reklama była zagruntowana i ocieplona zgodnie ze sztuką budowlaną.


Stan prawny:

Ustawodawca w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi generalną zasadę, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, przy czym - jak stanowi to art. 22 ust. 8 tej ustawy - kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art.22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z treścią art. 23 "a" ust. 2 ustawy z 26.07.1991r. amortyzacji podlegają inwestycje w obcych środkach trwałych.

Jak stwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 1998r., sygn. akt I S.A./Lu 1247/97, inwestycjami w obcych środkach trwałych są także wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie środków trwałych wykorzystywanych przez niego w działalności gospodarczej, a nie stanowiących jego własności.

Przez pojęcie "ulepszenie" środka trwałego rozumie się wydatki związane z przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptację lub modernizacją środków trwałych - bez względu na kwotę tych wydatków.

Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wzrost wartości użytkowej mierzy się w szczególności:

  • okresem używania,
  • zdolnością wytwórczą,
  • jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych,
  • kosztami eksploatacji środków trwałych.

Niewątpliwie wydatki poniesione na docieplenie ściany zewnętrznej budynku należy uznać za wydatki o charakterze modernizacyjnym, bowiem wynikiem przeprowadzenia tych prac jest m.in. zmniejszenie kosztów ogrzewania, a co za tym idzie również utrzymania takiego budynku.

Skoro zatem budynek ten nie stanowi własności Podatnika, to wydatki poniesione z tytułu docieplenia jednej ze ścian zewnętrznych tego budynku Podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów, ale tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

W myśl art. 23 "a" ust. 2 pkt 1 oraz art. 23 "j" ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają - niezależnie od przewidywanego okresu używania - przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, przy czym podatnicy mogą sami ustalić stawki amortyzacyjne m.in. dla inwestycji przyjętych do używania we wszelkich obcych środkach trwałych. W tych przypadkach jednak przepisy limitują górną wysokość stawek amortyzacyjnych poprzez określenie minimalnego okresu amortyzacji, który dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach nie może być krótszy niż 10 lat.

Zgodnie zatem z ww. przepisami Podatnik będzie mógł zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane z tego tytułu jedynie w wysokości 1/10 wartości inwestycji rocznie.

Jeżeli natomiast - jak wskazuje to Podatnik - docieplenie ściany jest warunkiem zainstalowania reklamy, ale wynikającym z przepisów prawa budowlanego, to należy zauważyć, że zgodnie z treścią art. 662 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. A zatem koszt docieplenia tej ściany powinna ponieść Wspólnota Mieszkaniowa, a nie Podatnik.

Izba Skarbowa w Gdańsku