W odpowiedzi na pismo z dnia 03.03.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach wyjaśnia: - Interpretacja - OG-005/27/03/PD II/415-13/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.03.2003, sygn. OG-005/27/03/PD II/415-13/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.03.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach wyjaśnia:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 28 ust. 1 ww. ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu z tego tytułu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika - art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy.

Stosownie do art. 28 ust. 2a zasada, o której mowa wyżej nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, tj. w części wydatkowanej na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętej na cele, o których mowa w lit. a, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem.

Z pisma oraz z dołączonej do niego kserokopii umowy sprzedaży wynika, iż w dniu 19.02.2003 r. podatnik sprzedał wraz z żoną nieruchomość - działkę wraz ze znajdującym się na niej domem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym. Działka została nabyta w 1979 r., budowa domu rozpoczęta była w 1980 r. a ostatni wpis w dzienniku budowy dokonany był w 2001 r.

Zgodnie z przepisem art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) pod pojęciem budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z definicji tej wynika, że jeżeli obiekt budowlany posiada wymienione elementy to, nie ma znaczenia, czy jest to stan surowy budynku czy też budynek całkowicie wykończony.

Analizując treść art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomością są także części budynków trwale z gruntem związane jeżeli na mocy odrębnych przepisów stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Należy więc wnioskować, że pojęciem nieruchomości ze sprzedaży której w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągnięty przychód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym objęte są zarówno budynki w stanie surowym jak też budowy o niższym stopniu zaawansowania realizacji.

Przy rozpatrywaniu sprawy należy uwzględnić stan prawny własności działki. Jeżeli własnością osoby uzyskującej przychód ze sprzedaży nieruchomości jest także działka budowlana wówczas źródłem przychodu będzie wartość zarówno domu jak i działki wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży.

Jeśli przy tym działka została nabyta wcześniej niż w okresie pięciu lat, a nie upłynęło pięć lat od zakończenia budowy domu mieszkalnego, wtedy źródłem przychodu będzie tylko wartość tego domu określona w cenie sprzedaży domu. W tym przypadku w akcie notarialnym powinna być osobno wyszczególniona cena sprzedaży działki i cena sprzedaży domu.

W przedmiotowej sprawie należy uznać, że sprzedaż w 2003 roku działki nabytej w 1979 r. wolna jest od zryczałtowanego 10% podatku dochodowego, natomiast sprzedaż domu w stanie surowym podlega opodatkowaniu bowiem od końca 2001 roku, w którym dokonano ostatniego wpisu do dziennika budowy, nie upłynęło 5 lat.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach