Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie przepis art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 200... - Interpretacja - IA-415/57/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.01.2005, sygn. IA-415/57/04, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie przepis art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Opisaną zasadę wyrażoną w treści art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się zgodnie z art. 4a ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Do dochodów osiąganych w Norwegii przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w dniu 24 maja 1977r. w Oslo (Dz. U. z 1997r. Nr 27, poz. 157 ze zm.).

W celu wyeliminowania sytuacji, w których podatek byłby płacony dwukrotnie, tj. raz w kraju, w którym dochód został uzyskany i drugi raz w kraju zamieszkania, przewidziano w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dwie metody rozliczania dochodów osiągniętych za granicą.

Pierwsza, określona w art. 27 ust. 8 ustawy ma zastosowanie jedynie do przypadków, w których istnieje podpisana przez Polskę z danym państwem umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu i umowa ta zwalnia uzyskiwane dochody od podatku.

Druga, określona w art. 27 ust. 9 ustawy, jest stosowana w pozostałych przypadkach, tj. wówczas gdy istnieje podpisana przez Polskę z danym państwem umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu i umowa ta nie przewiduje metody zapobieżenia podwójnego opodatkowania określonej w art. 27 ust. 8 ustawy oraz wtedy, gdy z danym państwem nie została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że po zakończonym roku podatkowym winna Pani złożyć zeznanie podatkowe w Polsce stosując przy obliczeniu podatku metodę zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu wynikającą z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie