Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 ... - Interpretacja - PDFI/415-65/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2005, sygn. PDFI/415-65/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na pismo z dnia 22 grudnia 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów kwoty zasądzonych przez Sąd Okręgowy kosztów procesu oraz kosztów postępowania apelacyjnego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W świetle powołanego art. 22 ust. 1 updof kosztem uzyskania przychodu będą racjonalnie i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
Z ustawowej definicji kosztu podatkowego wynika zatem, że aby uznać konkretny wydatek za koszt uzyskania przychodu, musi on mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż poniesione koszty procesu i postępowania apelacyjnego dotyczą procesu wytoczonego przez podatników firmie ubezpieczeniowej o zapłatę pełnej kwoty odszkodowania. Prowadzone postępowanie sądowe nie ma wpływu na uzyskany przychód i w związku z tym ponoszone wydatki nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zatem wydatki poniesione na zapłatę kosztów procesu nie stanowią kosztu uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, a stanowisko podatników w powyższej sprawie nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu