Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Gó... - Interpretacja - US I-415/21/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2004, sygn. US I-415/21/2004, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli z dnia 29.06.2004r. Nr US I-415/21/2004 w zakresie obowiązku złożenia zeznania podatkowego w Polsce za 2003r., w sytuacji uzyskania za ten rok tylko dochodów z pracy w Niemczech.

W polskim prawie podatkowym obowiązek podatkowy osoby fizycznej uzależniony jest od miejsca jej zamieszkania. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy te, zgodnie z art. 4a ww. ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Umowa taka została zawarta między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec dnia 18 grudnia 1972r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1975r. Nr 31, poz. 163 ze zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu nie można jednak jednoznacznie ustalić miejsca Pana zamieszkania. Nadmienia się, że nie jest ono równoznaczne z miejscem stałego zameldowania. W związku z tym musi Pan sam je określić, biorąc pod uwagę miejsce, gdzie koncentruje się ośrodek Jego życiowych interesów (centrum życiowe), tj. dom, rodzina, ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.

W zależności od ustalonego miejsca zamieszkania wyjaśnia się co następuje:

Jeżeli w 2003r. miejsce zamieszkania było w Polsce, to w Polsce ciążył na Panu nieograniczony obowiązek podatkowy. Jednakże zgodnie z art. 14 ww. Umowy:

Ust. 1. Z zastrzeżeniem postanowień artykułu 15, artykułu 16 ustęp 2, artykułu 17 i artykułu 18, pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym państwie, chyba że wykonuje pracę w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

2. Bez względu na ustęp 1, wynagrodzenia, jakie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej lub samodzielnie wykonywanej na terenie drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym powołanym Państwie, jeżeli

a) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku kalendarzowego i
b) wynagrodzenia są wypłacane przez osobę lub osobie, która nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, i
c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład, który posiada w drugim państwie osoba płacąca wynagrodzenia.

W świetle powyższego art. wynagrodzenia otrzymywane przez Pana w Niemczech od marca 2003r. podlegały opodatkowaniu w Niemczech.Natomiast zgodnie art. 21 ww. umowy:

1. Podatek od osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ustala się w sposób następujący:

a) Jeżeli nie ma mieć zastosowania litera b), z podstawy wymiaru dla podatku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyłącza się dochody pochodzące ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, jak również wartości majątkowe położone na terenie Republiki Federalnej Niemiec, które na podstawie niniejszej Umowy mogą być opodatkowane w Republice Federalnej Niemiec, Polska Rzeczpospolita Ludowa uwzględni jednak tak wyłączone dochody i wartości majątkowe przy ustalaniu stawki podatkowej.

Uwzględniając powyższe w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w omawianym przypadku zastosowanie ma metoda wyłączenia z progresją, która w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowana jest w art. 27 ust. 8. Przepisy tam zawarte dotyczą jednak sytuacji, gdy podatnik oprócz dochodów osiągniętych poza terytorium Polski i zwolnionych z opodatkowania w Polsce, osiągnął również dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, do których stosuje się stopę procentową.

Ponieważ w Polsce w 2003r. nie osiągnął Pan żadnych dochodów, tj. do których miałaby zastosowanie ww. stopa, zatem za ten rok nie miał Pan obowiązku złożenia w Polsce zeznania rocznego.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli