Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pr... - Interpretacja - PD-415/14/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.05.2004, sygn. PD-415/14/2004, Urząd Skarbowy w Prudniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.04.2004 r. (data wpływu do urzędu 09.02.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wyjaśnia jak poniżej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz złożonych dokumentów wynika, że w dniu 01.05.2003 r. zawarł Pan umowę najmu lokalu w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Z umowy wynika, że koszty napraw i remontów wynikających z użytkowania lokalu jak i opłatę z tytułu podatku od nieruchomości oraz opłatę roczną za użytkowanie wieczyste terenu ponosi najemca.

Odpowiadając na pytanie postawione we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku informuje, iż podziela Pana stanowisko.

W świetle przepisu art. 22 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby określony wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu.

Kosztami uzyskania przychodów będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodu (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodu). Aby zatem można było uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodów musi on być nie tylko bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale także musi istnieć związek przyczynowy między tym wydatkiem a uzyskaniem przychodu. W związku z faktem, że najął Pan lokal w celu prowadzenia działalności gospodarczej a jak wynika z umowy wydatki na opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu i podatek od nieruchomości są ponoszone przez Pana zatem stanowią one koszt uzyskania przychodu.

W świetle powyższego wydatek z tytułu opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu i podatku od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Urząd Skarbowy w Prudniku