Jak wynika z opisu sprawy w 2003 r s.c. zawarła umowę o udzielenie dotacji z Funduszu PHARE na dofinansowanie środków trwałych, które nabyła i od mie... - Interpretacja - P.I/411/920/2/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.08.2004, sygn. P.I/411/920/2/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z opisu sprawy w 2003 r s.c. zawarła umowę o udzielenie dotacji z Funduszu PHARE na dofinansowanie środków trwałych, które nabyła i od miesiąca października 2003 r przyjęła do użytkownia i naliczyła odpisy amortyzacyjne. Jadnocześnie w tym samym miesiącu Spółka otrzymała część dotacji, a pozostałą część w styczniu 2004r. (w przeliczeniu EURO po kursie na dzień otrzymania środków). W powyższych okolicznościach, w ocenie Spółki należało pomniejszyć koszty uzyskania przychodów w roku 2003 o odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od otrzymanej zaliczki dotacji w miesiącu październiku 2003r, natomiast w roku 2004 od całości otrzymania dotacji, gdyż prawidłową formą jest zmniejszenie odpisów amortyzacyjnych w dacie otrzymania dotacji.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 , art. 22 g ust. 1 pkt. 1, art. 22 g ust. 3, art. 22 h ust. 1 pkt 1, art. 22 n ust. 2 i art. 23 ust. 1 pkt. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane zgodnie z art.22 a - 22 o, z uwzględnieniem art.23 tej ustawy.Opisów dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów z wartością początkową środka trawałego.Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust.1 tejże ustawy, nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów. Za wartość początkową środków trwałych uważa się - w razie nabycia w drodze kupna - cenę nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną sprzedającemu, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania tego środka do używania, a w szczególności o koszty transportu, za i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej datę przyjęcia do użytkowania, wartość początkową, stawkę amortyzacyjną i kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy i narastająco za okres dokonywania tych odpisów. Jednakże nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów dokonanych według zasad określonych w art. 22 a - 22 o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym w jakiejkolwiek formie.

Odpisy amortyzacyjne w Państwa przypadku obejmują faktycznie:- zarówno odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonane od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie tych środków w części nie mającej pokrycia w formie otrzymanej dotacji, jak też- odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, dokonane od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie tych środków zwróconym w formie dotacji. Dokonując na podstawie prowadzonej ewidencji środków trwałych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dotyczących amortyzacji używanych środków trwałych, obowiązani są Państwo sporządzić, z uwzględnieniem danych wynikających z ewidencji środków trwałych, dowód wewnętrzny, w którym wykażą, na podstawie wartości odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, tę ich część, która stanowi koszty uzyskania przychodu i wynika z różnicy pomiędzy kwotą ogółem odpisów z tyt. zużycia środków trwałych a kwotą odpisów z tytułu zużycia środków trwałych w tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie tych środków zwróconych Spółce w formie dotacji.

Powyższe zasady amortyzacji środków trwałych objętych dotacją i ewidencjonowania wynikających z ich użycia kosztów amortyzacji obowiązani są Państwo stosować już od momentu przyjęcia ich do użytkowania, niezależnie od tego kiedy faktycznie nastąpi dotyczący ich częściowy zwrot poniesionych wydatków mający formę należącej z tego tytułu dotacji. Stanowisko zajęte przez Spółkę w powołanym na wstępie wniosku nie jest zgodne z przytoczonymi przepisami prawa podatkowego.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie