P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDDW/415-39/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. PDDW/415-39/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r Dz. U. Nr 8 poz. 60 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.08.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży książek

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Podatniczkę stanu faktycznego wynika, iż posiada ona prawa autorskie do wydanych materiałów opublikowanego w 2005 roku albumu pt. "Oliwa w rysunkach".

W 2005 roku Podatniczka ma zamiar sprzedawać opublikowane egzemplarze ww. albumu. Sprzedaż następować będzie podczas spotkań autorskich z czytelnikami, osobiście przez Podatniczkę.

Podatniczka nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest nigdzie zatrudniona.

Z racji posiadania przez Podatniczkę praw autorskich do wydanych materiałów ma ona zamiar opodatkować przychód uzyskany ze sprzedaży albumu składając deklaracje PIT-53 stosując przepisy podatkowe art. 22 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) - tj. 50% koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 za przychody z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się:

" przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu , stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych."

Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz, 176 z póź. zm.) podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników, m.in. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 ustawy:

  • są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód , w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje, według ustalonego wzoru.

Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu.

W myśl art. 22 ust. 9 cytowanej ustawy koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

  • pkt 3 z tytułu korzystania przez twórców praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzenia przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.) b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,
  • pkt 4 z tytułów określonych w art. 13 pkt 2,4,6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu , z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jedynie zatem w przypadku, gdy podatnik osiąga jako twórca przychody z tytułu korzystania z praw autorskich - przysługuje mu prawo do kosztów uzyskania w wysokości 50%.

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ww. art. 22 ust. 9 pkt 1- 4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Powyższe określa przepis art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczkę obliczoną w sposób jw. zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 1 i 2 o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

W sytuacji natomiast, gdyby Podatniczka zamierzała podjąć wykonywanie działalności, o której mowa, w celach zarobkowych w sposób zorganizowany i ciągły, tj. powtarzalny i stały, to przychody z tego tytułu należy uznać za przychody z działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z przepisami właściwymi dla tego źródła przychodów.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa, do opodatkowania przychodów osób wykonujących działalność osobiście bez pośrednictwa płatnika zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) mają prawo do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodu, a przychód z ww. tytułu należy wykazać w deklaracji PIT-53 i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 następnego za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego.

Urząd Skarbowy w Sopocie