Podatniczka w 2004r.w wyniku podpisania porozumienia otrzymała od właściciela nieruchomości spółki z o.o. kwotę 58 tysięcy zł jako dofinansowanie do ... - Interpretacja - BI/005/0618/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.09.2004, sygn. BI/005/0618/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka w 2004r.w wyniku podpisania porozumienia otrzymała od właściciela nieruchomości spółki z o.o. kwotę 58 tysięcy zł jako dofinansowanie do zakupu nowego mieszkania w zamian za opuszczenie dotychczasowego- zajmowanego na podstawie umowy najmu.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodo-wym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przycho-dów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Wskazany przez ustawodawcę w art. 20 ust. 1 ustawy katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego (numerus clausus), zawiera on bowiem jedynie przykła-dowe wskazanie przychodów zaliczanych do innych źródeł.

Mając powyższe na względzie otrzymane przez podatniczkę dofinansowanie należy kwalifikować do przychodów z innych źródeł - podlegające opodatkowaniu na zasadach ogól-nych, bowiem zakres zwolnień przedmiotowych zawarty w art. 21, 52 i 52a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jest wyczerpujący i nie obejmuje zwolnienia od podatku dochodowego tego rodzaju docho-dów.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jakkolwiek nie zobowiązują spółki z o.o. - jako płatnika - do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaty tej kwoty to jednakże w myśl art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nakładają na nią obowiązek sporządzenia w trzech egzemplarzach, informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania jednego egzemplarza podatni-kowi, a drugiego - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Ponadto podatniczka jest zobowiązana do uwzględnienia tego przychodu w rocznym zezna-niu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w tymże roku zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Izba Skarbowa w Gdańsku