Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26 ... - Interpretacja - PG-2-415-26/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. PG-2-415-26/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26 maja 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 04 czerwca 2004 r., informuję co następuje.

Jak wynika z treści zapytania podstawowym przedmiotem działalności Państwa firmy jest sprzedaż komisowa samochodów używanych pochodzących głównie od osób fizycznych. W związku z wejściem w życie od dnia 01 maja 2004 r. nowej ustawy o podatku od towarów i usług mają Państwo wątpliwości co do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest tylko marża netto, mimo że na "Fakturze VAT marża" podaje się całkowitą kwotę transakcji, bez wyszczególnienia kwoty prowizji.

Państwa zdaniem przychodem z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest marża (prowizja) ujęta na "fakturze VAT marża".

Zgodnie z art. 765 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

O ile w umowie kupna - sprzedaży występują bezpośrednio sprzedawca i nabywca, a w wyniku zrealizowania tej sprzedaży następuje od razu przeniesienie prawa własności ze sprzedawcy na nabywcę, to w umowie komisu pośredniczy pomiędzy sprzedawcą a nabywcą - komisant. Przyjmuje on jedynie od zleceniodawcy (komitenta) towar w celu sprzedaży tego towaru finalnemu nabywcy za określone w umowie wynagrodzenie w formie prowizji.

Przyjęty przez komisanta od komitenta towar w celu sprzedaży na warunkach umowy komisu pozostaje nadal własnością komitenta, aż do czasu jego sprzedaży nabywcy. U komisanta jest on towarem obcym.

W związku z tym, że komisantem może być tylko przedsiębiorca, przychód z tytułu prowizji jest przychodem związanym z działalnością gospodarczą. Opodatkowaniu podlega przychód komisanta czyli kwota prowizji lub inne określone w umowie wynagrodzenie. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, a u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem dochodowym od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, że w zakresie przychodu ze sprzedaży komisowej przepisy cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po 1 maja 2004 r. nie uległy zmianie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy