Dywidenda z tytułu posiadanych udziałów (akcji) w spółce z o.o. (akcyjnej) stanowi dla udziałowców (akcjonariuszy) tych spółek będących osobami fizycz... - Interpretacja - PD2/415/15/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.08.2004, sygn. PD2/415/15/04, Urząd Skarbowy w Rybniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dywidenda z tytułu posiadanych udziałów (akcji) w spółce z o.o. (akcyjnej) stanowi dla udziałowców (akcjonariuszy) tych spółek będących osobami fizycznymi przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Dla celów podatkowych ważne jest określenie momentu powstania przychodu z tego tytułu. Kwestię tę rozstrzyga art. 24 ust. 5 ustawy, który stanowi, że przychodem z udziału w zyskach osób prawnych jest przychód faktycznie uzyskany z tego udziału. Zatem należy przyjąć, że przychód z dywidendy powstaje z chwilą jej wypłaty lub postawienia do dyspozycji wspólnika (akcjonariusza).

Przychodu uzyskanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z dywidend nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich podatek w formie ryczałtu w wysokości 19 % uzyskanego przychodu (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy).

Do poboru podatku od dokonanych wypłat lub stawianych do dyspozycji pieniędzy z tytułu dywidend obowiązana jest Spółka dokonująca wypłaty należności. Pobrany podatek podlega przekazaniu w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla siedziby płatnika.

Wobec powyższego podatnik uzyskujący dochód z tytułu wypłaty dywidendy z udziału w zyskach od osób prawnych, nie ma możliwości odliczania straty jaką poniósł w latach poprzednich z tytułu objęcia akcji. Pobrany podatek zryczałtowany jest podatkiem należnym, a dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym.

Urząd Skarbowy w Rybniku