Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja p... - Interpretacja - I-415-17/03/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. I-415-17/03/04, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r., uzupełnione w dniach 29 kwietnia 2004 r. i 29 maja 2004r., udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy opodatkowania wynagrodzenia z tytułu pracy za granicą, wypłaconego przez firmę położoną na Malcie.

Biorąc pod uwagę zgłoszone wątpliwości, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że:

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)".

Opisaną powyżej zasadę stosuje się - zgodnie z art. 4a wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Do dochodów osiąganych z Malty przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieżenia uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu , sporządzonej w La Valetta 7 stycznia 1994 r. (Dz. U. Z 1995 r. Nr 49, poz. 256 ze zmianami).

Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 powołanej powyżej umowy "płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągnięte za nią wynagrodzenia może być opodatkowane w tym drugim Państwie".

W myśl ust. 2 powyższego przepisu bez względu na postanowienia ustępu 1, wynagrodzenia osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiągane z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w Pierwszym Państwie, jeżeli:

- odbiorca przebywa w drugim Państwie podczas jednego lub kilku okresów, nie przekraczających łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym i

- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby oraz

- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

W złożonym zapytaniu wskazał Pan, że w okresie wrzesień-grudzień 2003 r. tj. w okresie nie przekraczającym w roku podatkowym 183 dni , uzyskiwał Pan dochody z tytułu pracy wykonywanej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Powyższe wynagrodzenie było wypłacane na podstawie zawartej przez Pana umowy, przez firmę mająca swoją siedzibę na Malcie.

Mając na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że uzyskane przez Pana w 2003 r. wynagrodzenie ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski, wypłacone przez firmę położoną na Malcie, za pracę wykonywaną w krajach Europy Środkowej i Wschodniej podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna