Na podstawie art.14"b" § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Dyrektor Izby Skarbowej w Białyms... - Interpretacja - PBI/005-5/AP/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004, sygn. PBI/005-5/AP/04, Izba Skarbowa w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14"b" § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku niniejszym koryguje informację udzieloną Panu przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku pismem z dnia 5.02.2004 r. nr II US.pbIA/1/413/11/04/BB w przedmiocie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od maszyny częściowo sfinansowanej dotacją ze środków PHARE.

Z przedstawionego przez Pana stanu sprawy wynika, że 24 marca 2003 r. firma Pana otrzymała dotację z funduszy PHARE, która stanowiła 12,90 % wartości początkowej maszyny. Wyliczył Pan, iż otrzymana w tym dniu dotacja w nieumorzonej wartości tego środka trwałego wynosiła - 19,75 %. Według Pana od miesiąca marca z naliczonego miesięcznie odpisu amortyzacyjnego ww maszyny 19,75 % nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

W związku z powyższym wątpliwością Pana jest, czy prawidłowo została wyliczona kwota nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodu - jako 19,75 % miesięcznej raty odpisu amortyzacyjnego maszyny.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zmian.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22 a - 22 o cyt. ustawy, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie (np. w formie dotacji).

Środki trwałe amortyzuje się od wartości początkowej od pierwszego miesiąca po miesiącu (z zastrzeżeniem amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 KŚT w pierwszym roku podatkowym), w którym te środki wprowadzono do ewidencji środków trwałych (art. 22 h ust. 1 pkt. 1 tej ustawy).

Biorąc pod uwagę wyżej cytowane przepisy podatnicy mają obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych od całości wartości początkowej środków trwałych (ustalonej wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia), jednak w zależności od udziału dotacji w finansowaniu kosztów tych składników majątkowych część dokonywanych odpisów amortyzacyjnych nie będzie kosztem podatkowym od miesiąca, w którym otrzymano dotację.

Stwierdzić należy, iż obowiązujące przepisy podatkowe nie regulują zasad nieuwzględnienia wydzielonej amortyzacji w kosztach uzyskania przychodu. Jednakże w opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Pana sytuacji za prawidłowe należy uznać równomierne zmniejszenie odpisów zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów liczonych stosunkiem otrzymanej wielkości dotacji do nieumorzonej na dzień otrzymania dotacji wartości środka trwałego, przez pozostały okres amortyzacji.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego sprawy zaprezentowany przez Pana we wniosku z dnia 25.02.2004 r. sposób wyliczenia od marca 2003 r. kwoty nie stanowiącej kosztów uzyskania przychodów w proporcji jaką stanowi wartość otrzymanej dotacji w stosunku do nieumorzonej wartości środka trwałego - w mojej ocenie jest prawidłowy.

Izba Skarbowa w Białymstoku