Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r.,Nr 14, poz.176 z późn. zm.) wol... - Interpretacja - ZF-005/01/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.03.2004, sygn. ZF-005/01/2004, Urząd Skarbowy w Wolsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r.,Nr 14, poz.176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy, o których mowa wyżej, mające zastosowanie w opisanym stanie faktycznym to ustawa z dnia 26 stycznia1982r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112 z późn.zm.), rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn.zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29.03.2002r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. Nr 46, poz. 430) a także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19.12.2000r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001r. Nr 1 poz. 5).

Podkreślenia wymaga, iż dwa ostatnie z wymienionych aktów prawnych regulują zasady finansowania podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli, zaś w/w rozporządzenie z dnia 12.10.1993r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez dorosłych ma zastosowanie do innych pracowników szkół, w tym pracowników administracyjnych.

§3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. z 1993 r., Nr 103, poz.472 ze zm.) stanowi, że kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, podadpodstawowych i szkołach wyższych. Podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są studia podyplomowe, kursy, seminaria. W miarę potrzeby moga być również organizowane inne formy, np. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane (§8 w/w rozporządzenia).

W związku z powyższym dopłaty do czesnego, wpisowego na studia, opłata egzaminacyjna, opłata za kurs kwalifikacyjny oraz inne kursy nauczycieli a także opłata za kurs pracowników administracyjnych, korzystają ze zwolnienia na podstawie ww. art.21 ust.1 pkt 90 ustawy podatkowej.

Zgodnie z §8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148 z 1998 r., poz.973) pracodawca jest obowiazany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1 wspomnianego rozporządzenia, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Ponieważ wydatki ponoszone przez pracodawcę w celu zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych należą do grupy wydatków ponoszonych w związku z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy, przychód powstały u pracownika z tytułu tego świadczenia korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 21 ust.1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy w Wolsztynie