W związku z pismem z dnia 29.03.2004r. (data wpływu 29.03.2004r.) złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa... - Interpretacja - US 72/RPŁ/423-51/JK/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.05.2004, sygn. US 72/RPŁ/423-51/JK/04, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 29.03.2004r. (data wpływu 29.03.2004r.) złożonym w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędy Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki, przedstawione w piśmie, że:

- zgodnie z art. 82a § 1 pkt. 1 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są do gromadzenia, sporządzania i przekazywania bez wezwania przez organ podatkowy, informacji o wynagrodzeniach za świadczone na ich rzecz usługi (wykonywaną pracę), wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, świadczącym te usługi (wykonującym pracę), jeżeli:

1) w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi umowami międzynarodowymi, których Stroną jest rzeczpospolita Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie,

2) podmiot będący nierezydentem bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu lub kontroli podmiotu , którego dotyczy obowiązek informacyjny albo posiada udział w kapitale tego podmiotu uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.

- na podstawie art. 15 ust. 1 Umowy podpisanej w dniu 16 grudnia 1976r. Pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz.U. Nr 7 poz. 20) wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii , chyba, że praca najemna wykonywana jest w Polsce, to otrzymane za nią wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Polsce.

- na podstawie art. 15 ust. 2 ww Umowy, wynagrodzenia osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, z tytułu pracy wykonywanej w Polsce, podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

1. dana osoba fizyczna przebywa w Polsce przez okresy nie przekraczające łącznie 183 dni roku podatkowego,

2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce,

3. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Polsce.

W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii , zatrudniona w Polsce przez pracodawcę będącego nierezydentem, otrzymująca wynagrodzenie od tego nierezydenta nie posiadającego w Polsce zakładu lub stałej placówki nie będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki, że nie jest zobowiązana do przekazania informacji na druku ORD - W dotyczącej omówionego powyżej wynagrodzenia za świadczone usługi (wykonywaną pracę) na rzecz polskiego rezydenta.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie