Podatnik jest rolnikiem. Posiadane grunty rolne zamierza wydzierżawić na cele rolnicze pod uprawę zboża.Ocena prawna stanu faktycznego: - Interpretacja - BI/005/0169/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. BI/005/0169/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik jest rolnikiem. Posiadane grunty rolne zamierza wydzierżawić na cele rolnicze pod uprawę zboża.
Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże jak wynika z zapisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

    W myśl art. 2 ust. 2 ustawy z 26.07.1991r. działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt - licząc od dnia nabycia.

Jak wynika z przedstawionego przepisu dzierżawy gruntów rolnych nie zalicza się do działalności rolniczej, a zatem do dochodów osiąganych z tego tytułu mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26.07.1991 r. jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z powyższego przepisu do źródeł przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy ustawodawca zalicza m.in. dzierżawę gospodarstwa rolnego lub jego składników, jednakże pod warunkiem, że gospodarstwo rolne będzie dzierżawione na cele nierolnicze lub na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. A contrario dzierżawa gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele rolnicze nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc dochody osiągane z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia "gospodarstwa rolnego". Jednakże stosownie do zapisu art. 2 ust. 4 ustawy z 26.07.1991r. ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U z 1993r., nr 94, poz. 4321 ze zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza - o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Z kolei w związku z brakiem odpowiedniej definicji w przepisach podatkowych pojęcia "cele nierolnicze" przyjąć należy wykładnię językową tego pojęcia. I tak "rolniczy" to "dotyczący rolnictwa, rolnika, związany z rolnictwem, zajmujący się rolnictwem" (Słownik Języka Polskiego, pod red. M.Szymczaka, PWE, Warszawa 1981, tom III s. 71). A zatem "cele nierolnicze" to cele niezwiązane z rolnictwem, zaś "cele rolnicze" to cele związane z rolnictwem.

Biorąc powyższe pod uwagę wydzierżawienie przez Podatnika gruntów rolnych - wchodzących w skład gospodarstwa rolnego - pod uprawę zboża, a więc na cele rolnicze, nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r., a dochody osiągane z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Gdańsku