W związku ze złożonym za pośrednictwem poczty w dniu 30.04.2004r. zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnień z ... - Interpretacja - ZF/415-182/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.05.2004, sygn. ZF/415-182/04, Urząd Skarbowy w Sierpcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze złożonym za pośrednictwem poczty w dniu 30.04.2004r. zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń socjalnych dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje, iż stanowisko Państwa w przedstawionej w piśmie sprawie nie jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004r. planujecie Państwo dokonać zwrotu kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione produkty po przedstawieniu przez niego faktury zakupu. Operację powyższą traktujecie jako świadczenie rzeczowe zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem, iż rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Refundując pracownikowi w formie pieniężnej poniesiony przez niego, udokumentowany wydatek na zakup wybranych towarów handlowych - zakład pracy dokonuje wypłaty świadczenia pieniężnego a nie świadczenia rzeczowego.

Wobec powyższego dokonany przez Państwa zwrot kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione towary nie korzysta ze zwolnienia w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Urząd Skarbowy w Sierpcu