- Interpretacja - USPDII-415/6/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.03.2004, sygn. USPDII-415/6/04, Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt.2 lit. b ustawy z dn. 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. odliczeniu od podatku podlegają wydatki poniesione z tytułu:

  • dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych , określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
  • poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
  • nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Odliczeniu podlega 19% poniesionych wydatków , nie więcej jednak niż 433,20 zł. Odliczenie stosuje się, jeżeli w/w wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone jako w ramach ulgi na kształcenie w szkołach wyższych.

Formy dokształcania i doskonalenia zawodowego, o których mowa w pkt. 1 ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103 poz. 472 z 1993 r.). Pracowników podstawowej działalności służby zdrowia obejmują przepisy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego - § 2 ust. 3 ww. rozporządzenia oraz o kształceniu, doskonaleniu i dokształcaniu w formach pozaszkolnych - § 8 - 11 ww. rozporządzenia. Do form pozaszkolnych zgodnie z rozporządzeniem zalicza się: studia podyplomowe, kursy, seminaria, staże zawodowe, staże specjalistyczne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane. Wyliczenie jest przykładowe tzn. nie wyczerpujące. Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Pana stanowisko w sprawie, że odpłatny udział w kongresach lub kursach medycznych przez lekarza zatrudnionego jako pracownika podstawowej działalności służby zdrowia podlega odliczeniu od podatku.

Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich