Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.) kos... - Interpretacja - UPO-415/PD/67/04/AS

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.04.2004, sygn. UPO-415/PD/67/04/AS, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. w Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W art. 23 cyt. ustawy enumeratywnie wyliczono wydatki, których nie można uznać za koszty uzyskania przychodów. Brak jest w nim wskazania wydatków poniesionych z tytułu zapłaty opłaty paliwowej oraz podatku akcyzowego z wyjątkiem sytuacji, gdy podatek akcyzowy jest płacony od nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W przypadku działalności gospodarczej, której przedmiotem jest handel gazem płynnym kosztami uzyskania są te wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności.

Zatem należy uznać, że możliwe jest zaliczenie podatku akcyzowego uiszczonego z tytułu sprzedaży gazu płynnego służącego do tankowania pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem oraz opłatę paliwową uiszczoną z tytułu sprzedaży detalicznej ww. gazu do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży gazu płynnego.

Urząd Skarbowy w Płocku