Postanowienie - Interpretacja - PDF-415/5/KG/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. PDF-415/5/KG/05, Urząd Skarbowy w Oleśnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie

stwierdza

że stanowisko Pani H. zam... zawarte w piśmie z dnia 17.03.2005 r., (data wpływu 23.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej ustalenia prawidłowej kwoty przychodu, dochodu oraz należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych tytułem przychodów ze stosunku pracy z zagranicy, które należy wykazać w deklaracji PIT-53 jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie wpłynął wniosek Pani H. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Jak wynika z treści art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny, przedstawiony przez Panią H. w wyżej podanym piśmie przedstawia się następująco.

Podatniczka w lipcu 2004 r. pracowała w Holandii, a wynagrodzenie za pracę otrzymała w miesiącu lipcu oraz w sierpniu, już po powrocie do kraju. Do kraju wróciła 31 lipca. Zdaniem podatniczki, od dochodów tych powinna wpłacić zaliczkę na podatek i złożyć dwie deklaracje PIT-53, za miesiąc lipiec 2004r., wykazując dochody uzyskane jeszcze przed powrotem do kraju. Natomiast za miesiąc sierpień 2004 r. powinna złożyć deklarację w której wykazane będą dochody postawione do jej dyspozycji w sierpniu, już po powrocie do kraju. Ponadto uważa, że w deklaracji PIT-53 należy ustalić przychód (poz. 19 deklaracji)w następujący sposób: wynagrodzenie brutto minus ilość diet za każdy przepracowany dzień pomnożona przez kwotę diety, tj. 42 euro. Dochód zaś (poz. 21 deklaracji) , to różnica miedzy przychodem a kosztami jego uzyskania.

Zdaniem podatniczki przychody w deklaracji PIT-53 należy wykazać narastająco od początku roku, natomiast w poz. 39 i 40 deklaracji należy wykazać zaliczkę na podatek, która została zapłacona wcześniej.

Prawidłowym jest twierdzenie, że podatniczka powinna złożyć deklarację i wpłacić zaliczkę na podatek z tytułu dochodów osiągniętych za granicą za miesiąc lipiec (do 20 sierpnia) oraz za sierpień (do 20 września).

Stosownie bowiem do treści art.11 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), przychodami z zastrzeżeniem art.14-16, art.17 ust.1 pkt 6 i 9 i art.20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak wynika z treści art.11 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust.4.

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art.3 ust.1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy (...) w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym wykonywana była praca (...); zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet (...).

W związku z powyższym, przed przeliczeniem przychodów uzyskanych w Holandii na złote, należy je pomniejszyć o kwotę przysługujących diet (nie więcej jednak niż 30 w roku).

Przy obliczaniu dochodu uzyskanego za granicą ze stosunku pracy będą miały również zastosowanie przepisy art.22 ust. 2 ustawy dotyczące wysokości kosztów uzyskania przychodu z tego źródła (poz. 20 deklaracji). Dochód zaś będzie różnicą pomiędzy przychodem (w złotych) a kosztami uzyskania.

Zgodnie z treścią art.44 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy o których mowa w art.3 ust. 1, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, są obowiązani wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości 19 % tych dochodów , w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju. Jednocześnie, jak stanowi art.44 ust.3a ustawy, w terminie płatności zaliczki należy złożyć właściwemu urzędowi skarbowemu deklarację według ustalonego wzoru (PIT-53). Przy obliczaniu wysokości zaliczki, zgodnie z art.44 ust.3e ustawy, należy uwzględnić postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Deklaracja PIT-53 jest deklaracją o wysokości uzyskanego dochodu w określonym miesiącu. W przypadku konieczności złożenia więcej niż jednej deklaracji w ciągu roku, przychody, koszty i dochód należy wykazać odrębnie za każdy miesiąc, nie w sposób narastający od początku roku.

Sugerowany przez podatniczkę narastający sposób wykazywania przychodów w związku z poz. 39 i 40 deklaracji jest błędny.

Tylko w przypadku gdyby na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego na podstawie art.22 § 2a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) wydał decyzję, w której ograniczyłby pobór zaliczek na podatek dochodowy, wówczas w części E deklaracji (poz. 38, 39 i 40) podatnicy wykazują kwoty wykazane w powyższej decyzji, a także zrealizowane w poprzednich miesiącach i przypadające do realizacji w składanej deklaracji.

Pouczenie

Zgodnie z art.14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Oleśnie