Pismem z dnia 01.06.2005r zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowe... - Interpretacja - PB.III/415/49/PDOF/342/MK/05

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PB.III/415/49/PDOF/342/MK/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 01.06.2005r zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny :
Jako osoba fizyczna :
- posiada Pan miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- uzyskuje Pan emeryturę w Polsce i na terytorium Republiki Portugalskiej,
- od emerytury portugalskiej jest pobierany podatek na terytorium Republiki Portugalskiej.

Strona zwraca się z pytaniem w sprawie zasad opodatkowania tych dochodów.
Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż dochody z emerytury portugalskiej :
- podlegają opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej,
- wobec opodatkowania emerytury portugalskiej na terytorium Republiki Portugalskiej do naliczenia podatku w Polsce zostanie zastosowana metota wyłączenia z progresją.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego :

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000r, poz. 176 z późn. zm. ), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Konwencja zawarta między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Lizbonie dnia 16 kwietnia 1995r ( Dz.U. z 1998r Nr 48, poz. 304 ), w art. 18 stanowi, cyt. : "Z uwzględnieniem postanowień artykułu 18 ust. 1, emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie."

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, wynika, że zamieszkuje Pan na terytorium Polski, w związku z tym uzyskane przez Pana przychody będą w całości podlegały opodatkowaniu w Polsce.

W związku z podjętymi przez Republikę Portugalską czynnościami opodatkowania Pańskiej emerytury na terytorium Republiki Portugalskiej, tut. organ podatkowy wystąpił do władz podatkowych Republiki Portugalskiej w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania uzyskiwanej przez Pana emerytury portugalskiej.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie (art. 14 a § 1 i § 2 w/w ustawy).

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku