Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 1997 r... - Interpretacja - PB1 415/105/03/PK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.01.2004, sygn. PB1 415/105/03/PK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz.926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.12.2003 r. (data wpływu 10.12.2003 r.) dot. przychodu ze sprzedaży nieruchomości uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 w/w artykułu nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Ogólna sentencja orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiotowej kwestii stanowi, że użycie przez Ustawodawcę potocznego słowa "wybudowanie" oznacza konieczność nadania temu słowu takiego znaczenia, jakie nadaje mu słownik języka polskiego tzn. "postawienie, wzniesienie domu".W związku z powyższym zdaniem tut. Organu podatkowego przy ustalaniu w/w 5-letniego okresu posiadania za datę wybudowania winna Pani przyjąć datę; od której nieruchomość nadawała się do zamieszkania.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż za datę nabycia nieruchomości o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.Jeżeli wartość otrzymanej zgodnie z umową o podziale majątku dorobkowego nieruchomości przekracza Pani udział w majątku dorobkowym małżeńskim to wówczas za datę nabycia pozostałej części nieruchomości przewyższającej w/w udział winna Pani przyjąć dzień, w którym dokonano podziału dorobku małżeńskiego.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik