W dniu 25.04.2005 r. Pan złożył w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie odliczania od podatku dochodowego... - Interpretacja - ZN-II-2/415-12/05/JK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. ZN-II-2/415-12/05/JK, Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 25.04.2005 r. Pan złożył w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie odliczania od podatku dochodowego wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, który został uzupełniony pismem z dnia 11.05.2005 r. Przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik jest członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej, która zaciągnęła kredyt w Banku Spółdzielczym w 2004r. na sfinansowanie prac remontowych budynku mieszkalnego (ocieplenie budynku, wykonanie elewacji, malowanie klatek schodowych). Przyznany kredyt pokrył zobowiązania za ww. roboty, a jego spłata obciążyła każdego członka Wspólnoty Mieszkaniowej proporcjonalnie do posiadanego metrażu mieszkania.

Zapytanie dotyczy kwestii, czy ww. spłata kredytu dokonywana w ramach wpłat na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej w latach następnych podlegała będzie odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych i czy może być uwzględniona w całości w rozliczeniu podatkowym za 2005 r.

Podatnik opisując powyższe formułuje stanowisko, iż kwota kredytu zaciągniętego na remont przypadająca wg zestawienia Wspólnoty Mieszkaniowej na każdego członka powinna być uwzględniona w rozliczeniu podatkowym za 2005r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii znaczenie ma interpretacja przepisów art. 27a ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), na podstawie których, podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się o 19 % kwoty dokonanych wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Stosownie do przepisu art. 27a ust. 6 pkt 1 cytowanej ustawy, wysokość wydatków poniesionych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu ww. wpłat, ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty.

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki m.in. na remont i modernizację oraz na fundusz remontowy, poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W kontekście powołanych wyżej przepisów jednym z podstawowych warunków skorzystania z ulgi z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej jest posiadanie dowodu wpłaty. Zatem jeżeli Pan nie dokona spłaty wyżej opisanego kredytu poprzez wpłatę na fundusz remontowy w 2005 r. (w przypadającej na niego kwocie), to ulga z wyżej wymienionego tytułu nie będzie podatnikowi przysługiwała.

Wobec stwierdzenia niezgodności stanowiska podatnika z istniejącym stanem prawnym na dzień wydania postanowienia, postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, wydana została w oparciu o obowiązujący stan prawny w dniu 07.06.2005 r. i obowiązuje do czasu jego zmiany.

Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie