Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w ... - Interpretacja - DF-3/415/4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.02.2004, sygn. DF-3/415/4/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 03-02-2004 r. dot. odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne informuje, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Warunkiem dokonania powyższego odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 26 ust. 7 d pkt 3) oraz dowodu poniesienia tych wydatków (art. 26 ust. 7 c).
Wśród wydatków na cele rehabilitacyjne będących podstawą odliczenia ustawodawca wymienia między innymi zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust 7a pkt 3) oraz zakup leków - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 152 zł., jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).
Art. 26 ust. 7 b ustawy stanowi, że powyższe wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych lub ze środków Kas Chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami, a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawiony w Państwa piśmie z dnia 03-02-2004 r. stan faktyczny, wydatek na zakup igły Deflux należy zakwalifikować do wydatków na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, natomiast wydatki poniesione na zakup leków (Novoseven, Deflux) należy rozliczyć według wyżej opisanych zasad - tj. w danym miesiącu nadwyżka wydatków ponad 152 zł.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto