Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym małżonkowie objęci wspólnotą majatkową małżeńską prowadzą wspólnie od 1997r. działalność gospodarczą. W zw... - Interpretacja - PB/415-4/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PB/415-4/05, Urząd Skarbowy w Chodzieży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym małżonkowie objęci wspólnotą majatkową małżeńską prowadzą wspólnie od 1997r. działalność gospodarczą. W związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mąż dokonał nowego wpisu w organie rejestrowym i organie statystycznym, żona zaś pozostała przy swoim dotychczasowym wpisie.Podatnicy proszą o udzielenie odpowiedzi, czy jako małżonkowie, którzy nie chcą zawierać spółki cywilnej, mogą nadal prowadzić wspólnie to samo przedsiębiorstwo, w którym odrębnie rozliczaliby się z podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawców jest to możliwe, a potwierdzeniem słuszności takiego stanowiska jest art.8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.)

W związku z wyeliminowaniem z ewidencji działalności gospodarczej tzw. "spółek małżeńskich", jako formy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - na mocy art. 68 ustawy z 2 lipca 2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1808), dalsze wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym, tj. spółki cywilnej, lub przepisami kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.

Reasumując, po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej, każdy z małżonków prowadził będzie odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

W oparciu o posiadane przez tut. organ podatkowy dane rejestracyjno-ewidencyjne, stwierdzono, że państwo ... w 2005r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym według zasad ogólnych.W myśl art.24a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami (...)

W świetle powyższego, w sytuacji, gdy każdy z małżonków jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej i nie została zawiązana przez nich spółka cywilna osób fizycznych, to z punktu widzenia prawa podatkowego ewidencja księgowa działalności gospodarczej poszczególnych małżonków powinna być prowadzona odrębnie.Tym samym podatek dochodowy każdy z małżonków będzie opłacał od całości dochodów uzyskiwanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, a nie jak sugerują podatnicy - proporcjonalnie do prawa udziału w zysku z tyt. wspólnej własności, bądź wspólnego przedsięwzięcia - w oparciu o art.8 ust.1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Ponadto informuje się, że:- niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Chodzieży