Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika ... - Interpretacja - DG/415-208/35/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.12.2005, sygn. DG/415-208/35/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny , z którego wynika, iż do dnia 30.09.2002 r. była pracownikiem spółki S.A zatrudnionym na stanowisku kierownika apteki i wykonywała czynności związane ze sprzedażą leków i materiałów medycznych na rzecz i w imieniu spółki S.A. Ponadto zarządzała personelem apteki oraz sprawami związanymi z funkcjonowaniem tej apteki. Z dniem 01.10.2002 r. po rozwiązaniu umowy o pracę wnosząca zapytanie rozpoczęła prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod PKD 51.18 -? Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów, gdzie indziej niesklasyfikowanych?. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje na rzecz byłego pracodawcy te same czynności co wykonywała będąc zatrudniona w spółce S.A. Do chwili obecnej poprzedni pracodawca jest jedynym zleceniodawcą podatniczki.

Mając na uwadze powyższe podatniczka zwraca się z zapytaniem czy możliwe jest zastosowanie podatku liniowego w 2006 r. w przypadku świadczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług na rzecz byłego pracodawcy. Wnosząca zapytanie stoi na stanowisku, iż w jej przypadku możliwe jest zastosowanie w 2006 r. podatku liniowego na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ponieważ nie ma zastosowania art. 9a cytowanej ustawy z uwagi na fakt, iż stosunek pracy ustał z dniem 30.09.2002 r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, według przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tj. 19 % podstawy obliczenia podatku. W tym przypadku podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W świetle przepisu art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy podatnik traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ? jeżeli uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, w takim przypadku podatnik jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny (rozwiązanie umowy o pracę 30.09.2002 r.) stwierdzić należy, iż możliwe jest w 2006 r. - przy spełnieniu warunków zawartych w art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy ? opodatkowanie prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej w sposób przewidziany w art. 30c powołanej ustawy.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 14b §1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie za pośrednictwem tut. organu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie