P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Or... - Interpretacja - RO-XV/415/PDOF-630/194-BD/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. RO-XV/415/PDOF-630/194-BD/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r Dz. U. Nr 8, poz.60 ze zm.) , po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2005 r . stwierdza,iżwydatek na zakup książek merytorycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą ,udokumentowany zestawieniem operacji kartą kredytową,nie stanowi kosztów uzyskania przychodów .

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 20.11.2005 r, uzupełnionym dnia 02.12.2005 r i 09.12.2005 r , zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego , przedstawiając następujący stan faktyczny : W dniach 4 i 5 listopada 2005 r złożył Pan zamówienie na dwie pozycje książkowe w księgarni wysyłkowej Amazon w USA . Otrzymał Pan potwierdzenie zapłaty z danymi przelewu z karty kredytowej VISA,które nie jest jednak fakturą ..W zestawieniu operacji kartą kredytową VISA PKO BP SA z dnia 14.11.2005 r wyszczególniono operacje przelewu w dniach 04 i 05 listopada 2005 r na łączną kwotę 207,87 USD ,tj.715,23 zł .W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem : czy wydatek na zakup książek , merytorycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą ,udokumentowany zestawieniem operacji kartą kredytową podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów . Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż posiadane przez Pana dokumenty należycie dokumentują zakup i uzasadniają zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia ,postanawia udzielić następującej interpretacji ,co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z ogólną definicją kosztów zawartą w art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000 r Dz. U Nr 14, poz.176 ze zm.) ,kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 . Zatem , aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów podatkowych ,winien być racjonalnie uzasadniony , tzn. powinien istnieć związek przyczynowo -skutkowy pomiędzy wydatkiem a wielkością uzyskanego przychodu lub funkcjonowaniem źródła przychodu .Ustawodawca przewidział również obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków ,przy czym dowód taki winien spełniać określone wymogi formalne .Tak więc podstawą uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest również ich prawidłowe udokumentowanie .Sposób dokumentowania poniesionych wydatków uregulowany został w § 12, §13 i §14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U Nr 152 ,poz.1475 ze zm.). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,że dokonał Pan zakupu książek ( literatury fachowej ) merytorycznie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą ,na udokumentowanie czego posiada Pan tylko zestawienie operacji kartą kredytową. Żaden z powołanych wyżej przepisów rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie przewiduje udokumentowania takiego zakupu zestawieniem operacji kartą kredytową . Dokument taki nie został zaliczony przez ustawodawcę do kategorii dowodów księgowych , stanowiących podstawę zapisów w księdze podatkowej. W związku z tym poniesiony przez Pana wydatek na zakup książek udokumentowany zestawieniem operacji kartą kredytową nie stanowi kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, że nie został spełniony warunek prawidłowego udokumentowania . Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2005 r. za nieprawidłowe.Ponadto tut. organ podatkowy informuje,że dokumenty dołączone do wniosku nie były przedmiotem analizy.

Zgodnie z art.14b § 1 Ordynacji podatkowej ,interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy .Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art.14b § 2 w/w ustawy . Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa ,które były przedmiotem interpretacji . Na postanowienie Stronie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku ,za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego , w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku