Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkachpostanawiastanowisko Podatnika, iż przy wyliczeniu dochodu ze sprzedaży środka trwałego nie uwzględnia się odp... - Interpretacja - US.III-415/37/193/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. US.III-415/37/193/05, Urząd Skarbowy w Suwałkach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach
postanawia

stanowisko Podatnika, iż przy wyliczeniu dochodu ze sprzedaży środka trwałego nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych za okres objęty przerwą w działalności gospodarczej

uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem wniesionym w dniu 17 listopada 2005r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawiając następujący stan faktyczny:
W okresie od 1 lipca 2004r. do 30 września 2005r. miał Pan zawieszoną działalność gospodarczą z zakresu usługi psychoterapeutyczne. Obecnie planuje Pan sprzedać środek trwały związany z tą działalnością.
W tym stanie faktycznym zwraca się Pan z zapytaniem: czy odpisy amortyzacyjne dokonywane za okres przerwy w działalności gospodarczej należy uwzględnić przy sprzedaży środka trwałego (samochodu osobowego)?
Sformułował też Pan własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie nalicza się odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym przy wyliczeniu kosztów uzyskania przychodów związanych ze sprzedażą środka trwałego należy uwzględnić jedynie raty amortyzacyjne za faktyczny okres prowadzenia działalności gospodarczej.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W świetle art. 22c pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności.
Z powołanego przepisu wynika więc, że środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, jeżeli są wykorzystywane w prowadzonej przez podatnika działalności. W przypadku zaprzestania tej działalności, co powoduje, że służące jej składniki majątku stają się wartościami nieużywanymi, podatnik jest obowiązany zaprzestać ich amortyzacji. Takie rozwiązanie prawne powoduje wydłużenie odpisów amortyzacyjnych w przypadku, gdy podatnik wznowi działalność gospodarczą.
Dochód z odpłatnego zbycia samochodu osobowego powinien być ustalony jako różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży środka trwałego, a jego wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tego środka trwałego zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 22 ust. 8, art. 23 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W świetle powyższego stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 15 listopada 2005r. należy uznać za prawidłowe.


Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.
Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.
Na niniejsze postanowienie służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Suwałkach