Stan faktyczny opisany przez wnioskodawczynię jest następujący ; wyrok rozwiązujący związek małżeński wnioskodawczyni zapadł w dniu 12.10.2004 r. Mąż... - Interpretacja - PD I 0090/1/140/1/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. PD I 0090/1/140/1/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawczynię jest następujący ; wyrok rozwiązujący związek małżeński wnioskodawczyni zapadł w dniu 12.10.2004 r. Mąż wnioskodawczyni od wyroku złożył odwołanie w zakresie uznania winy, wysokości alimentów i kosztów procesowych. Od września 2003 r. wnioskodawczyni wraz z dziećmi zamieszkuje osobno.

Fakt, iż były mąż złożył apelację zdaniem wnioskodawczyni nie ma znaczenia, gdyż apelacja dotyczy zakresu uznania winy, wysokości alimentów oraz kosztów procesowych a nie uznania rozwodu.

Dlatego też zdaniem ocenie wnioskodawczyni wyżej przedstawiony stan faktyczny daje jej prawo do rozliczenia dochodów za 2004 rok, jako matce samotnie wychowującej dzieci.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 poz. 176 ze zmianami) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

  1. dzieci małoletnie
  2. dzieci bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany był zasiłek pielęgnacyjny
  3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzys
  • podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od polowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględniłem art. 7 ; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karą pozbawienia wolności.

Biorąc zatem pod uwagę obowiązujący stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawczynię, nie ma przeszkód do wspólnego opodatkowania dochodów za 2004 rok, na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

W związku z powyższym stanowisko wyrażone we wniosku, organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna