POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO V/415-26/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2005, sygn. PO V/415-26/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2005 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

-ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.09.2005 roku zwrócił się Płatnik z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodów otrzymywanych przez osoby fizyczne (tj.osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę , umowy zlecenia i umowy o dzieło), którym Uczelnia bezpośrednio realizująca cel programu finansowanego ze środków Programu Inicjatywy Wspólnotowej Equal powierza wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez nią w/w programem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Uczelnia zawarła w dniu 11 maja 2005 roku umowę z fundacją "Fundusz Współpracy" z siedzibą w Warszawie działająca w imieniu Instytucji Zarządzającej EQUAL o dofinansowanie działania 1 w ramach Programu Operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej Equal dla Polski 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wykonywanie zadań bezpośrednio związanych z realizacją programu Uczelnia powierzyła osobom w ramach zawartych z nimi umów o pracę, zlecenie i o dzieło.

Jednocześnie Płatnik wyraził własne stanowisko stwierdzając, że dochody osób zatrudnionych przez Uczelnię w celu realizacji w/w programu objęte będą zakresem przedmiotowego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwestię powyżej opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm).

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;
zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Uczelnia bezpośrednio realizująca program finansowany z bezzwrotnej pomocy zagranicznej zatrudnia osoby zawierając z nimi umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym wyżej przepisie może być zatem zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj:
1. środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, miedzynarodowych instytucji finansowych ( ... ) ; dotyczy to także sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy
2.praca wykonywana przez podatnika służy realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej jako beneficjenci środków pomocowych nie mogą samodzielnie realizować prac finansowanych z programu pomocy bezzwrotnej - zadania te wykonują osoby fizyczne, bezpośrednio realizujące cel programu. Nie zmienia się źródło środków finansowych - pochodzą one w dalszym ciągu z bezzwrotnej pomocy. A zatem, zarówno dochody pracowników, uzyskiwane na podstawie umowy o pracę, jak i dochody osób uzyskiwane na podstwie umów cywilnoprawnych (o dzieło, zlecenie) zawartej z beneficjentem (osobą prawną, jednostką organiazacyjną), który (pierwszy) otrzymał bezzwrotną pomoc, spełniają przesłanki do zastosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że osoby te bezpośrednio realizują cel programu. Natomiast dochody osób, którym podatnik (osoba fizyczna) bezpośrednio realizujący cel programu, zlecił wykonanie określonych czynności zostały wyłączone ze zwolnienia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Uczelnia jest pierwszym beneficjentem pomocy. Środki na realizację projektów są przekazywane za pośrednictwem podmiotów upoważnionych do ich rozdzielenia. Wykonywanie zadań bezpośrednio związanych z realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej Uczelnia powierzyła osobom w ramach zawartych z nimi umów o pracę, umów o dzieło i zlecenie. W związku z powyższym, dochody osób które bezpośrednio realizują cel programu będą korzystać z przedmiotowego zwolnienia.
Również stanowsko takie zostało wyrażone w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 27.06.2003 roku Nr PB5/IMD-33-21-1128/03.
Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, iż stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 lit a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatników, tylko w tej części w jakiej pochodzą ze źródeł określonych w tym przepisie. Zatem jeżeli dochody podatników realizujących cel programu są w części finansowane z tych źródeł, zaś w pozostałej części z budżetu państwa, to zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy dotyczy środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Natomiast od pozostałej kwoty pochodzącej z budżetu państwa winien być odprowadzony podatek dochodowy.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Zamościu